Explaining Europeanisation in Turkish water management policy: A sociological institutionalism perspective?
Türk su yönetimi politikasında Avrupalılaşmayı açıklamak: Sosyolojik kurumsalcılık perspektifi?
  1. Tez No: 824857
  2. Yazar: BURÇİN DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: DR. DAVID BENSON, PROF. DR. DUNCAN RUSSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
Rasyonel kurumsalcılığın Avrupalılaşmaya yönelik teorik açıklamaları AB üyesi olmayan ülkelerdeki değişimin belirlenmesinde katılım koşulluluğu gibi maddi teşviklere odaklanmaktadır. Ancak bu tür dışsal açıklamalar, katılım teşviklerinin azaldığı veya tersi (katılımın 'durdurulması') durumlarda devam eden Avrupalılaşmayı yorumlamak konusunda zorlanmaktadır ancak kurumsal uyum hâlâ devam etmektedir. Bu Avrupalılaşma olgusu, Türkiye'de açıkça görülmektedir. 1999 ve 2004 yılları arasında AB üyeliğini aktif olarak sürdürmüş ve bunun sonucunda yönetişim yapılarını AB ile uyumlu hale getirmeye yönelik kurumsal reformlar olmuştur. Daha sonra, Avrupalılaşma bazı politika sektörlerinde tersine dönse de,azalan katılım sürecine rağmen Türkiye'nin su politikası gibi diğer konularda devam etmiştir. Bu nedenle rasyonel kurumsal argümanlar, 2005 sonrası dönemde açıklayıcı gücünü kaybetmiş gibi görünmektedir. AB'ye katılım sürecinde alternatif bir teorik öneri, sosyal öğrenme aracılığıyla politika aktörleri arasında su politikası normları hakkında bilgi edinilmesinin devam etmesi, katılım zorunluluğunun ötesinde kendi kendini idame ettiren bir sosyalleşme döngüsünü barındırıyordu. Bu nedenle bu tez, Türk su politikasında Avrupalılaşmayı sosyolojik kurumsalcılık perspektifinden açıklamaya odaklanmıştır. Bu hedefe ulaşmak dört ana hedefe ulaşmayı gerektiriyordu: (i) Su Çerçeve Direktifi (WFD) kapsamında AB su politikası normlarının uygulanmasının belirlenmesi; (ii) Türk politika yapıcılarının güvenilir bir AB üyelik teşvikinin yokluğunda, WFD'yi uygulamaya devam ediyor olmasının nedenlerinin tespit edilmesi; (iii) sosyolojik kurumsalcılık perspektifinin Avrupalılaşmanın gerçekleşmesini yorumlayıp yorumlayamayacağının analiz edilmesi; (iv) araştırmanın gelecekteki politikaya yönelik sonuçlarının incelenmesi. Bunları karşılamak için döküman analizi, politika elitleri ve katılımcılarla yarı yapılandırılmış mülakatlar ve gözlem de dahil olmak üzere nitel araştırma yöntemleri, gömülü bir vaka çalışması dahilinde ulusal havza ve nehirlerdeki SÇD uygulamasını incelemek için kullanılmıştır. Bu tez AB su politikası normları etrafında sosyalleşmeye yol açan sosyal öğrenme açısından sosyolojik kurumsalcılık perspektifi ile devam eden Avrupalılaşmayı açıklamaktadır. Ancak, Avrupalılaşma nehir havzası seviyesinde açıkça daha yavaştır. Sonuç olarak, uygulamanın arttırılması için aktör katılımının ve karar alma aşamasında aktörler arasında iletişimin artırılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Rational institutionalism's theoretical explanations for external Europeanisation focus on material incentives such as accession conditionality in determining change in non-EU states. However, such exogenous explanations struggle to interpret ongoing Europeanisation where accession incentives have declined or even reversed ('stalled' accession) but institutional adjustment still continues. This Europeanisation phenomenon is evident in Turkey, a state that had actively pursued EU membership between 1999 and 2004, resulting in domestic institutional reform to align governance structures with the EU. Thereafter, Europeanisation has reversed in some policy sectors but nonetheless continued in others such as Turkish water policy, despite a declining accession process. Rational institutional arguments therefore appear to lose explanatory power for such events post-2005. An alternative theoretical proposition forwarded is that the EU accession process embedded a self-sustaining cycle of socialisation through social learning around water policy norms amongst policy actors that has continued beyond this accession imperative. This thesis therefore aims to test the explanatory value of such a sociological institutionalism perspective for Europeanisation in Turkish water policy. Meeting this aim entailed attaining four main objectives: (i) determining the implementation of EU water policy norms under the Water Framework Directive (WFD); (ii) ascertaining why Turkish policymakers continue to implement the WFD in the absence of credible EU membership incentives; (iii) applying a sociological institutionalism theoretical perspective to analyse whether it can interpret Europeanisation occurring; (iv) examining implications of the research for future policy. To meet these objectives, qualitative research methods, including analysis of documentary sources, semi-structured interviews with policy elites and participant observation, were utilised to examine WFD implementation at national and river basin levels within an embedded case study research design. This thesis concludes that ongoing Europeanisation in this sector can be explained by a sociological institutionalism perspective in terms of social learning leading to socialisation around EU water policy norms. However, such Europeanisation is evidently slower at the river basin level. Recommendations for enhancing implementation therefore include increasing actor participation and communication in decision-making