Association of risk factors with colic in horses withspecial emphasis on nutrition
Atlarda beslenme ile iliskili kolik risk faktorleri
  1. Tez No: 824884
  2. Yazar: GÜLŞAH KAYA KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHRISTINE IBEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Veterinary Medicine Vienna
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
At beslemesi, kolikle ilgili en sık tartışılan konulardan biri olmasına rağmen, prensip olarak karmaşık değildir. Yem türü ve yem alım miktarı, yemin hijyenik kalitesi, diyet değişikliği ve suya erişim gibi yemleme ve sulama yönetimi, atlarda kolik için olası risk faktörleri olarak belirlendi. Bu çalışmanın amacı; • Viyana'daki bir at hastanesi popülasyonunda kolik gelişimini etkileyebilecek besleme ve sulama uygulamalarının, yemin hijyenik kalitesi ve miktarının, bireysel faktörlerin, hava durumuyla ilgili faktörlerin ve yönetim faktörlerinin etkisini belirlemek, • Atlarda kolik ile özellikle serum alkalen fosfataz ve serum safra asitlerinin aktivitesinin olası ilişkilerini ortaya koymak, • Kolikli atların kanında ve dışkısında spesifik biyojenik aminlerin varlığını belirlemek, • Clostridium perfringens, Clostridium difficile ve Salmonella spp.'yi diskida izole etmek ve prevalans ilişkisini araştırmak, ilaveten dışkı pH'ınin kolik uzerine etkisini arastirmaktir. Bu calismada at hekimlerine kolik oluşumuna ilişkin önemli risk faktörlerinin ayrıntılarının daha iyi anlaşılmasına ilaveten erken kolik tanısı ve prognozunun desteklenmesi ve beslenmenin rolu ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
Horse feeding in principle is not complicated in spite of the fact that feeding is one of the most common discussed topics concerning colic. Feeding and watering management such as type of feed and amount of feed intake, hygienic quality of feed, a change in diet and access to water were identified as putative risk factors for colic. The aim of this work was: ƒ To identify the impact of feeding and watering practices, hygienic quality and quantity of the feed, individual factors, weather-related factors and management factors that may influence the development of colic in an equine hospital population in Vienna. ƒ To reveal possible associations, especially the activity of serum alkaline phosphatase and serum bile acids with colic in horses. ƒ To determine the presence of specific biogenic amines in blood and feces from horses with colic. ƒ To isolate and investigate the association of prevalence of Clostridium perfringens, Clostridium difficile and Salmonella spp. in horses and colic. In addition, the effect of colic on fecal pH was investigated. Consequently, these aims have the single important point of providing equine clinicians with a better understanding of details of important nutritional risk factors of colic occurrence, which are useful for diagnosis and prognosis of colic.