Diyabetik hastalarda asemptomatik bakteriüri ve üriner sistem infeksiyonu sıklığı risk faktörleri ve prokalsitonin düzeyleri ile iliişkisi
The frequencies of asymptomatic bacteriuria and urinary tract infection in diabetic patients, the risk factors, and the association with procalcitonin levels
  1. Tez No: 195851
  2. Yazar: YELİZ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BANU ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalısmamızda; diyabetik hastalarda asemptomatik bakteriüri (ASB) ve ürinersistem infeksiyonu (ÜS) sıklıgı ve risk faktörlerinin belirlenmesi, ASB ve ÜSsaptanan grupların prokalsitonin (PKT) düzeyleri açısından karsılastırılmasıamaçlandı.Hastanemiz ç Hastalıkları Klinigi'nde Diabetes Mellitus (DM) tanısı ile yatan 200hastada DM için gerekli laboratuvar tetkikleri yapıldı. Üriner sistem infeksiyonunudüsündüren yakınmaları olan ve idrar kültüründe üreme olan hastalar semptomatikÜS olarak kabul edildi. Üriner sistem infeksiyonu yakınmaları olmayan ve iki keztekrarlanan idrar kültüründe 105 coloni forming unit (cfu)/ml aynı tip bakteri saptananhastalar ASB olarak degerlendirildi. Hasta serum örneklerinde, PKT düzeyi TimeResolved Amplified Cryptet Emission (TRACE) teknolojisi ile çalısıldı. Çalısmamızdaelde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 10.0 programı ile yapıldı.Diyabetik hastalarda kadın cinsiyet, 51 yas ve üzerinde olmak, dul ve bekarolmak, okul egitiminin olmaması, menopozda olmak, diyabet süresinin uzun olması,diyabetik retinopati ve nefropati komplikasyonlarının varlıgı, eslik eden koroner arterhastalıgı, serebrovasküler olay ve hipertansiyon, üriner kateterizasyon varlıgı, son altıayda ÜS geçirme ve son altı ay içinde herhangi bir antibiyotik kullanım öyküsününolması ÜS'leri için risk faktörü olarak saptandı. Semptomatik ÜS'si olan hastalardaPKT düzeyinin yüksek oldugu tespit edildi. Ayrıca, C-reaktif protein yüksekligi,lökositoz, piyüri, açlık kan sekeri, üre ve kreatinin yüksekligi bakteriüri ile iliskilibulundu. Semptomatik ÜS ve ASB'de en sık izole edilen bakterinin Escherichia colioldugu saptandı.Sonuç olarak; diyabetik hastalarda, ASB ve ÜS sıklıgının, risk faktörlerinin, en sıkizole edilen bakteri ve duyarlılıgının bilinmesi ve PKT düzeyi ölçülmesi ile ÜS'ninerken tanısının konularak, uygun tedaviyi alabilmeleri saglanacaktır. Böylecehastanın hastanede yatıs süresi kısalarak, maliyet azalacak ve ÜS'lerininolusturabilecegi morbidite ve mortalite önlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to identify the frequencies of asymptomatic bacteriuria(ASB) and urinary tract infection (UTI) in diabetic patients, to uncover the risk factors,and to compare the ASB and UTI groups regarding the procalcitonin (PCT) levels.The laboratory tests that are required for Diabetes Mellitus (DM) were performedon 200 patients who were inpatients with the diagnosis of DM in the Internal MedicineClinic of our hospital. The patients who had symptoms suggestive of urinary tractinfection and positive urine culture were considered as symptomatic UTI. The patientswho did not have urinary tract infection complaints and had two positive urine culturesof the same type of bacteria with a concentration of 105 colony forming unit (cfu)/mLwere considered as ASB. The PCT levels were measured by Time Resolved AmplifiedCryptate Emission (TRACE) technique in the patients? serum samples. Statisticalanalysis of the data obtained in our study was made with SPSS software, Version10.0.Female gender, being equal to or over the age of 51, being widower and single,illiterateness, menopause, long duration of diabetes, presence of diabetic retinopathyand nephropathy complications, accompanying coronary artery disease,cerebrovascular event, and hypertension, presence of urinary catheterization, andhistory of UTI and any antibiotic use in last six months in diabetic patients weredetected as risk factors for UTI?s. It was revealed that PCT level was high in patientswith symptomatic UTI. In addition, C-reactive protein increase, leukocytosis, pyuria,fasting blood glucose, elevated blood urea, and creatinine were found associated withbacteriuria. The most frequently isolated bacteria in symptomatic UTI and ASB wasdetected to be Escherichia coli.In conclusion, the patients would be provided appropriate antibiotic treatment withearly diagnosis of UTI by knowing the frequencies of ASB and UTI, the risk factors,the most frequently isolated bacteria, and its sensitivity and measuring PCT level indiabetic patients. Therefore, the costs would decreased by shortened hospitalizationduration of the patient and the morbidity and mortality that could develop with UTIwould be prevented.