Untersuchungen an den jugularvenen von 395 pferden nach versorgung mit zwei unterschiedlichen venenverweilkatheter-systemen
İki farklı damar katheter sistemi ile 395 at'ın vena jugularis muayenesi
  1. Tez No: 952787
  2. Yazar: KEMAL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTİAN STANEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: University of Veterinary Medicine Vienna
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı, Viyana Veteriner Tıp Üniversitesi At Hastanesi'nde 11 aylık bir süre boyunca kalıcı kateter takılan tüm atların juguler venlerinde meydana gelen patolojik değişiklikleri nicel olarak belirlemektir. Veriler, intravenöz kateter kullanımı ve komplikasyonlar arasındaki ilişkiler için analiz edilmiştir. Materyal ve yöntemler: Toplam 395 hastada 2 tip kalıcı venöz kateter (politetrafloroetilen, PTFE, n = 272 ve poliüretan, PU, n = 175) kullanıldı. Her iki kateter türünün yerleştirilmesi ve kateter yerleştirilmiş damarların ardışık rutin muayeneleri standart protokollere göre gerçekleştirildi. Juguler venlerin ultrasonografisi ve kateter uçlarının bakteriyolojik incelemesi kateter çıkarılmasının ardından gerçekleştirildi. Sonuçlar: 271 juguler damarda (%60.9) muayene ve palpasyonla düşük dereceli patolojik değişiklikler (şişlikler, hematomlar) teşhis edildi. Sonografi ile, 24 juguler damarda (%5.4) orta dereceden şiddetli venöz patoloji (periflebit, flebit ve tromboflebit) tespit edildi. 19 etkilenen atın venöz trombozu, kateterlerin giriş yerinde ve kateter uçlarında sonografik olarak tespit edildi. PTFE kateterler, PU kateterlere kıyasla juguler venlerde önemli ölçüde daha kısa süre (sol: 1.1 gün, sağ: 1.4 gün) tutuldu. PTFE kateterlerle daha fazla sayıda damarda patolojik problemler bulundu (PTFE: %7, PU: %2.9). PTFE kateterlerinin kullanımıyla, komplikasyon riski artmış olarak bulundu (p = 0.043). Ayrıca, PTFE kateterler damar içinde 24 saatten fazla kaldığında venöz komplikasyon riski önemli ölçüde arttı (p < 0.001). PTFE kateterleri bulunan sağ juguler venlerin sayısı, sol juguler venlere göre (2.9 %) önemli ölçüde daha fazlaydı (7.5 %). Diğer klinik bozukluk türleriyle karşılaştırıldığında, kolik atlarda juguler problemler için daha yüksek, ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir risk tespit edildi. Yaş ve cinsiyet, venöz tromboz riskini etkilemedi. İzlanda atları, diğer ırklara kıyasla venöz patoloji açısından önemli ölçüde daha yüksek risk altındaydılar. Deneyimli cerrahlar tarafından uygulanan kateterlerin hastalarında daha az venöz probleme neden olduğu görünüyordu, ancak fark önemli değildi. 344 kateter ucu üzerindeki bakteriyolojik incelemeler 82 pozitif sonuç (%23.8) ortaya koydu. Koagülaz negatif Stafilokoklar (%35), Bacillus spp. (%23,1) ve α-hemolitik Streptokoklar/Enterokoklar (%11) en sık kültürlenen mikroorganizmalar oldu. Sonuç: PU kateterler, PTFE kateter sistemlerine kıyasla daha az venöz patolojiye neden oldu. PTFE kateterler 12 saatten daha uzun süre kullanılmamalıdır. Kateter yerleştirilmesi sırasında dikkatli asepsi ve kalıcı kateterlerin titiz yönetimi, tromboflebitin önlenmesinde en önemli faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to quantify pathological changes in jugular veins of all horses that received an indwelling catheter during an 11 month period at the equine hospital of University of Veterinary Medicine Vienna. Data was analysed for associations of intravenous catheter use and complications. Material and methods: 2 types of indwelling venous catheters (polytetrafluoroethylene, PTFE, n = 272 and polyurethane, PU, n = 175) were used in a total of 395 patients. Placement of both catheter types and successive routine examinations of the catheterised veins were performed according to standardised protocols. Ultrasonography of the jugular veins and bacteriological examination of the catheter tips were carried out following catheter removal. Results: In 271 jugular veins (60.9 %) low degree pathological changes (swellings, haematomas) were diagnosed by inspection and palpation. With sonography, moderate to severe venous pathology (periphlebitis, phlebitis and thrombophlebitis) was encountered in 24 jugular veins (5.4.%). In 19 affected horses venous thrombosis was detected sonographically at the entrance site of the catheters and at the catheter tips. PTFE catheters were kept in the jugular veins for a significantly shorter time (left: 1.1 days, right: 1.4 days) compared to PU catheters (both left and right: 8.3 days). Pathological problems were found in a higher number of veins with PTFE catheters (PTFE: 7.% versus PU: 2.9 %). With the use of PTFE catheters, an increased risk for complications (p = 0.043) was found. Furthermore, the risk of venous complications increased significantly when PTFE catheters remained in the veins for more than 24 hours (p < 0.001). A significantly higher number of right jugular veins with PTFE catheters were affected (7.5 %) compared to left jugular veins (2.9 %). Compared to other types of clinical disorders, a higher, though not significantly increased risk of jugular problems was diagnosed in colic horses. Age and sex did not influence the risk for venous thrombosis. Icelandic horses were at significantly higher risk for venous pathology compared to other breeds. Catheters applied by experienced surgeons appeared to cause less venous problems in their patients, although the difference was not significant. Bacteriological examinations in 344 catheter tips revealed 82 positive results (23.8 %). Coagulase negative Staphylococci (35.%), Bacillus spp. (23.1 %) and α-haemolytic Streptococci/ Enterococci (11 %) were the microorganisms most frequently cultured. Conclusion: PU catheters induced a lower number of venous pathologies compared to PTFE catheter systems. PTFE catheters should not be used longer than 12 hours. Careful asepsis during catheter placement and meticulous management of indwelling catheters are the most important factors in the prevention of thrombophlebitis.