Türkiye'de gelir vergisinin mali güç ilkesi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of income tax in Türkiye in terms of ability to pay
- Tez No: 824896
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÖKBUNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Mali güce göre vergilendirme ilkesi, kişilerin vergi ödeyebilme gücünün tespit edilebilmesi için kişilerin gelirlerinin, harcamalarının ve servetlerinin dikkate alınmasıdır. Bazı bireyler bu unsurların tamamına sahip olabilirken bazıları birine veya birkaçına sahip olabilmektedir. Mali gücün unsurları olarak karşımıza çıkan gelir, servet ve harcamalar içerisinde mali gücü en iyi kavrayan unsur ise kişiselleştirilebildiği için gelir olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, devletin mali ve mali olmayan amaçlar ile kişilerden kanuni ve karşılıksız olarak 1982 Anayasası'nın 73. maddesine göre ''mali güçlerine göre'' almak zorunda olduğu vergilerden, gelir vergisinin içerdiği mali gücü kavrayan uygulamaların ne ölçüde mali gücü kavradığının değerlendirilmesi ve mevcut uygulamaların yetersiz olduğu noktaların tespit edilerek gelir vergisinin nasıl daha iyi bir şekilde mali gücü kavrayabileceğini ortaya koyan öneriler ortaya koymaktır. Türk Gelir Vergisi sisteminde mali gücün daha iyi kavranabilmesi için; muafiyet, istisna ve indirim kalemleri gözden geçirilmeli ve yenilenmeli, gelirin tanımı daha geniş bir kapsamda ele alınarak yeniden yapılmalı ve gelirin unsurları tekrar gözden geçirilmelidir. Ayrıca ilk dilimde yer alan yoğun mükellef sayısından dolayı düz oranlı hale gelen artan oranlı Türk Gelir Vergisi tarifesi tekrar ele alınmalı, dilim sayısı artırılmalı, ücretliler için ayrı tarife uygulanarak her dilimin vergi oranı 5'er puan düşürülmelidir. Anayasa Mahkemesi kararlarında mali güç kavramının ödeme gücü anlamında kullanıldığı ve verginin mali güce göre alınmasının aynı zamanda eşitlik ilkesinin vergilendirmede uygulama aracı olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The principle of taxation according to ability to pay is taking into account the income, expenditure and wealth of individuals in order to determine the ability to pay taxes. Some may have all of these elements, while others may have one or more. As it can be personalized easily the notion best contains ability to pay is considered income among income, wealth and expenditure, which are the components of ability to pay. The aim of this study is to examine the ability to pay of the income tax that the government has to collect from individuals, legally and unrequited, according to the 73rd article of the our Constitution,“according to their ability to pay”principle, for financial and non-financial purposes. In order to better understand the financial power in the Turkish Income Tax system; exemption, exception and discount items should be reviewed and revised; The definition of income should be reconsidered in a broader context and the elements of income should be re-examined. In addition, the increasing rate of Turkish Income Tax tariff, which has become flat due to the high number of taxpayers in the first tranche, should be reconsidered, the number of tranches should be increased, and the tax rate of each tranche should be reduced by 5 points by applying a separate tariff for wage earners. In the decisions of the Constitutional Court, it is emphasized that the concept of financial power is used in the sense of ability to pay and that taxation is based on financial power, and that the principle of equality is also a means of implementation in taxation.