Öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerinin belirleyicisi olarak okul ortamındaki faktörler: Çok kültürlü bir karşılaştırma
Factors in school environment as determinants of students' social and emotional skills: A multicultural comparison
- Tez No: 824895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT BİRKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bireylerin bilişsel ve fiziksel gelişimleri kadar sosyal ve duygusal yönden gelişimi de önemlidir. Birey sosyal ve duygusal beceriler ile doğmamaktadır ve beceriler zamanla kazanılıp geliştirilmektedir. Ebeveynler ve eğitimciler bireyin eğitim sürecinde beceri kazanımına özen göstermelidirler. Bu çalışmada, ülkelerarası karşılaştırma yaparak, okul ortamındaki faktörlerden okulda zorbalık, okula aidiyet duygusu ve okul kaygısının öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerindeki belirleyiciliği araştırılmıştır. Bu karşılaştırma, Finlandiya, Türkiye ve Kolombiya gibi farklı kültürel yapıdaki ülkeler arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel problemi, öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerinin belirleyicisi olarak okul ortamındaki faktörlerin ne ölçüde etkili olduğunu belirlemektir. Bu bağlamda, ülkelerarası bir karşılaştırma yaparak, farklı kültürel yapıların öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerini etkileyen faktörler açısından nasıl farklılık gösterdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma nicel bir araştırma olup OECD 2019 değerlendirmesine ilişkin ikincil veriler analiz edilmiştir. Bu çalışmanın verileri OECD 2019 değerlendirmesine Finlandiya, Kolombiya ve Türkiye'den katılan 10 ile 15 yaş öğrencilerden elde edilmiştir. Bu öğrencilerin okulda zorbalık, okul kaygısı ve okula aidiyet duygusu indeksleri kullanılmıştır. SPSS Version 20 programında çoklu doğrusal regresyon analiz yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, okul faktörlerinin öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerini yordama açısından bazı ortak noktalara sahip olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, bazı faktörler sosyal ve duygusal becerileri yaş grupları veya kültürlerarası farklılıklara göre farklı şekillerde yordamaktadır ya da anlamlı bir yordayıcılığa sahip olmamaktadır. Bu sonuçlar, okul faktörlerinin sosyal ve duygusal becerilere etkisini anlamak için yaş ve kültürel faktörlerin önemini vurgulamaktadır. Araştırmanın sonuçları okul ortamının sosyal ve duygusal becerilerin gelişimi üzerindeki rolünün anlaşılmasına katkı sağlayabilir. Araştırma sonuçlarına göre, uygulayıcılar, politika yapıcılar ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The social and emotional development of individuals is as important as their cognitive and physical development. Individuals are not born with social and emotional skills; these skills are acquired and developed over time. Parents and educators should pay attention to skill acquisition in an individual's educational process.In this study, the determinants of school environment factors such as bullying at school, sense of belonging to school and school anxiety on students' social and emotional skills were investigated by making cross-country comparisons. This comparison was made between countries with different cultural structures such as Finland, Turkey and Colombia. The main problem of the study is to determine to what extent the factors in the school environment are effective as a determinant of students' social and emotional skills. In this context, it has been tried to reveal how different cultural structures differ in terms of factors affecting students' social and emotional skills by making a cross-country comparison.This study is a quantitative research and secondary data on the OECD 2019 evaluation were analyzed.The data of this study were obtained from students between the ages of 10 and 15 who participated in the OECD 2019 assessment from Finland, Colombia and Turkey.The indices of bullying at school, school anxiety and sense of belonging to the school were used for these students. Multiple linear regression analysis method was used in SPSS Version 20 program. As a result, it was seen that school factors have some common points in terms of predicting students' social and emotional skills.At the same time, some factors predict social and emotional skills differently according to age groups or intercultural differences or do not have a significant predictor.These results highlight the importance of age and cultural factors in understanding the impact of school factors on social and emotional skills. The results of the research may contribute to the understanding of the role of the school environment on the development of social and emotional skills.According to the results of the research, suggestions were made for practitioners, policy makers and researchers.