Kişisel harcama vergisi ve Türkiye açısından uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 86289
  2. Yazar: AYTEN AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİNNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Kişisel harcama vergisi, harcamalar üzerinden artan oranlı olarak alınan dolaysız bir vergidir. Kişisel harcamaların mükellef tarafından beyanı üzerine tarh ve tahakkuk ettirilen bu vergi, bir çok özelliği nedeniyle gelir vergisi uygulamasına benzemekte, katma değer vergisi gibi objektif karakterli dolaylı harcama vergilerinden ayrılmaktadır. Kişisel harcama vergisinin uygulanması, etkin bir vergi idaresi, gelişmiş mali piyasalar ile mükellefin işbirliğine ihtiyaç gösterir. Bu vergi, gelir vergisine alternatif olabileceği gibi, gelir vergisini desteklemek amacıyla da uygulanabilir. Bu güne kadar yalnızca Hindistan ve Seylan' da gelir vergisi ile birlikte uygulanmış, ancak her iki ülkede de uygulanması için gerekli koşulların bulunmaması nedeniyle başarısız olmuştur. Kişisel harcama vergisi, tasarruf ve yatırımları vergi dışında bırakması nedeniyle, bunların özendirilmesi açısından olumlu etkilere sahiptir. Verginin uygulanma şansı bulması halinde, özellikle gösterişten kaynaklanan harcamaları azaltacağı kabul edilmektedir. Kişisel harcama vergisi idaresi güç bir vergidir. Uygulanabilmesi için ciddi vergisel tedbirlerin alınması gerekmektedir. Günümüzde, Türkiye' de verginin uygulanması için gerekli koşullar bulunmadığından, kısa vadede uygulanması çok zor gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Personal expenditure tax is a progressive tax directly imposed on expenditures. Calculated on the basis of the tax payer's declaration of personal expenditures, the expenditure taxation is in many ways similar to income taxation; it differs from those consumption taxes such as value added tax, which are indirectly imposed and marked with their objective character. The implementation of the personal expenditure tax requires an effective tax administration, well- developed financial markets and the cooperation of tax payers.This taxation may be an alternative to income taxation and might as well be used to supplement it. India and Ceylon are the only countries where this type of taxation was implemented, thought failed in both countries since there had not been the necessary conditions. Under the expenditure tax, savings and investments are encouraged because they are exempted from tax and it that respect, this expenditure tax has certain benefits. It is also common belief that if this tax can ever be successfully implemented, it will especially curtail the conspicuous consumption. The personal expenditure tax poses severe administrative difficulties. Serious measures has to be taken to enable its implementation. In the case of Turkey, this taxation presently seems to be impracticable in the short term due to the lack of necessary conditions in the country.