الخطاب النبوي للمرأة في ضوء اللسانيّات الاجتماعيّة: صحيح مسلم أنموذجًا
Sahih Müslim örneğinde toplumsal dil ışığında kadına peygamberî hitap
- Tez No: 824933
- Danışmanlar: PROF. DR. ISSA AVDEH BARHOUMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Arapça
- Üniversite: Hashemite University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu Çalışma,“Sahih Müslim Örneğinde Toplumsal Dil Işığında Kadına Peygamberî Hitap”adlı konuyu ele almaktadır. Bu çalışma, söz konusu hitabın yansımalarını ve kadının değerinin yüksekliğinin üzerindeki etkisini vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu da Sahih-i Müslim'de geçen kadınla ilgili Hz. Peygamber (S.A.S)'in hadislerini araştırmak ve bu hadislerin toplumsal dil ışığında müzakerelerle ele almakla olacaktır. Girişte, bu çalışmayı oluşturan hitap, Hz. Peygamberin, peygamber olmadan önceki zamanda kadına hitabı ve toplumsal dil gibi temel kavramları işlenmektedir. Birinci bölümde kadının bir kız, bir eş ve bir anne olarak Hz. Peygamberin hitabına konu oluşu ve dilsel muhatap olarak kadının terbiye edilişindeki ilk evreleri açıklanmaktadır. İkinci bölümde Hz. Peygamber'in kadına yönelik alıcı ve gönderici olarak dilsel risalet'in unsurlarını ve iletişimi içermektedir. Burada kadının dilsel, kültürel olarak kendini ifade etme noktasındaki değişimi ve başkalarının kendisini ifade etmesi yerine bizzat kadının kendi kimliğiyle konuşmaya başlamasına dönüşü ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Hz. Peygamber'in kadına yönelik kullanmış olduğu ifadelerin içinde geçen hazf, te'kid, takdim-tehirş, ta'rif-tenkir ve diyalog gibi yaygın kavramların geçtiği seçkin örneklerle işlenmiştir. Bu çalışma sonucunda birkaç önemli neticeye vardık. İlahi kaynak olarak Hz. Peygamber'in kadına yönelik olarak hitabı insani hitabından farklı olduğu ve O'nun lafız ve kelime guruplarının diğer insanların sözlerinden daha yücelik arz ettiği sunucuna vardık. Ayrıca Hz. Peygamber'in muhatabının değişmesiyle farklı hitap türlerini gerçekleştirdiği sonucuna da vardık.
Özet (Çeviri)
This study dealt with The prophet´s on women from aSociolinguistic Perspective: This study take from Saheeh Muslem as a case study". Which targeted to analyse the escalation of this speech and its effects in raising the position of women in society. This study showed the basic vocabulary of the prophet´s speech and the human speech before the mission of prophet Mohamed and aSociolinguistic. Then the study showed the women as daughter, wife, mother: indicating the impact of prophetic linguistic behavior on the refinement of women in the aforementioned stages, in the first chapter. In the second chapter we see the sender (prophet Mohamed) to whom it sent, and the channel of communication and the subject. This chapter has shown the movement of women from a(linguistic-cultural) subject to an effective actor who knows how to manage transforming the language from an empowered manhood to a kind of discourse where the feminine pronoun find a space to proceed. This study exposed the prophetic speech to women which are: omission, stress, advance, delay, definition and indefinite and dialogue in the third chapter, depending on a set of examples chosen from the prophetic discourse about women. This study came up to group of results such as: the differences in speech concerning its source, structures, showing the value of that speech.