الخطاب الشعري عند زينل الصوفي
Zeynel es-Sûfî'nin şiirsel söylemi
  1. Tez No: 741358
  2. Yazar: ADNAN ABED AHMED AL-JANABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma Zainal Al-Sufi'nin şiirsel söylemi ve söyleminin nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durmayı ve buna divan şiirinden örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma bir önsöz ve üç bölüm şeklinde ele alınmıştır. Araştırmacı, giriş bölümünde söylem ve metnin tanımına, söylem ve metin arasındaki sorunsala değinmiştir. Ayrıca şair ve edebi başarılarından kısaca bahsetmiştir. Araştırmacı, çalışmanın birinci bölümünde; ben ve diğeri, kimlik ve benlik, ikinci bölümünde ise; çelişki ve uyumu gösteren dizin ve yapıları ele almıştır. Ayrıca ikinci bölümde dışsal uyumu; vezin, kafiye ve tekrarları gösteren içselliği ele almıştır. Üçüncü bölümde ise; edebi metinlerin iç içe girmesi konusuna (Dini metnin iç içe girmesi, anlatı ve sinematik kaside gibi edebi türlerin iç içe girdiği konulara) değinilmiştir. Çalışma; Şairin Divanlarında şiirsel söylemin, hedef ve amaca hizmet etmek için geldiğini görmekteyiz, şairin sanatsal araçlara ne ölçüde sahip olduğunu ve yaratıcılığın tezahürlerini oluşturabildiğini gösteren bir estetik farkındalık olgusuna sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Anahtar Kelimeler : Summary
Özet (Çeviri)
This study aims to stand at the poetic discourse in Zainal Al-Sufi's poetry and to clarify the concept of discourse and the evidence for that from his poetry collections. This study was divided into an introduction and three chapters: In its preface, the researcher dealt with the definition of the discourse and the text, the problem between the discourse and the text, as well as abrief overview of the poet and his literary achievements. The first chapter is a study of: The Ego and the Other, Identity and the Self. As for the second chapter, the researcher touched on the structures that were represented: paradox, rhythm: the external rhythm: rhyme, and the internal represented by repetition. While the share of the third chapter was the overlapping of literary texts represented by the overlapping of the religious text and the overlapping of the literary genres represented by the narration and the cinematic poem