İktisadi büyümenin kalıplaşmış olguları kapsamında G7 ülkeleri analizi
Analysis of G7 countries in the scope of stylized facts of economic growth
  1. Tez No: 824957
  2. Yazar: KADİR AKGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İktisadi büyüme, iktisadın en temel araştırma konularındandır. Ülke ekonomilerinin bütünüyle ilgili bir konu olması nedeniyle makro iktisadi bir olgudur. En genel tanımı, bir ülkedeki toplam üretim artışı olarak ifade edilebilir. Toplumların daha iyi yaşam koşullarına ulaşması, refah koşullarının oluşması için iktisadi büyümenin gerçekleşmesi gerekmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki iktisadi büyüme refah koşullarına ulaşmanın önemli bir bileşeni olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. İktisatçılar tarafından iktisadi büyümenin nedenleri ve dinamikleri merak edilmiş ve birçok büyüme modeli ortaya konulmuştur. Bu modeller iktisadi büyümenin nasıl gerçekleştiğini açıklamaya yönelik modellerdir. Aynı zamanda iktisatçılar, modellere dair benzer ve farklı yönleri de içinde barındıran iktisadi büyümeye dair düzenlilikleri de incelemişlerdir. Yapılan çalışmalarda uzun dönemli iktisadi büyümeye dair bu düzenlilikler, olgular şeklinde sıralanmıştır. Çalışmada iktisadi büyümeye dair ortaya konulan olgular incelenmiş ve bu olgulardan hareketle G7 ülkeleri kapsamında analiz gerçekleştirilmiştir. Örneklem dahilindeki yılları içeren verilerle panel veri analizi uygulanmıştır. Olguların geçerliliği sınandıktan sonra gerçekleştirilen regresyon analizi sonucuna göre, alt bileşenlerinin iktisadi büyümeye olan etkileri ortaya konulmuştur. Ardından, uygulama sonuçlarına göre değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic growth is one of the most basic research topics of economics. Because of being a topic is about the whole economies of the countries, it is a macroeconomic concept. Its most general definition can be stated as the increase in total production in a country. Economic growth is a necessity for societies to reach better living standarts and to create welfare conditions. However, it should be noted that although economic growth is an important component of achieving welfare conditions, it is not sufficient on its own. The reasons and dynamics of economic growth have been wondered by economists and many growth models have been put forward. These models are models to explain how economic growth occurs. Economists have also examined the regularities of economic growth, which includes similar and different aspects of the models. These regularities regarding long-term economic growth have been listed as facts in the studies. In the study, the facts about economic growth were examined and based on these facts, the analysis was carried out within the scope of the G7 countries. Panel data analysis was applied with the data including the years in the sample. According to the results of the regression analysis performed after testing the validity of the cases, the effects of its sub-components on economic growth were revealed. Then, evaluations and suggestions were made according to the results of the application.