Polymerization and polimer characterization of methyl methacrylate used as dantre base material using microwave
Kaide plağı olarak kullanılan polimetilmetakrilatın mikrodalga ile polimerizasyonu ve polimer karakterizasyonu
- Tez No: 82500
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ USANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET KAİDE PLAĞI OLARAK KULLANILAN POLİMETİLMETAKRİLATIN MİCRODALGA İLE POLİMERİZASYONU VE POLİMER KARAKTERİZASYONU Ateş, Jülide Yüksek Lisans, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ali Usanmaz Y. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nuri Akkaş Eylül 1999, 113 sayfa Bu çalışma, diş hekimliğinde kaide plağı olarak kullanılan, ısı ve mikrodalga ile polimerize olan polimetilmetakrılatın farklı kürleşme periyotlarındaki bazı özelliklerine dairdir. Bu amaçla, polimetilmetakrilat numuneleri sırasıyla 5, 10, 15, 20, 25, 30, ve 35 dak. suyun kaynama sıcaklığında kürlendirilmiştir. Bu çalışmada, konvensiyonel yöntemler için hazırlanan metil metakrılat numuneleri mikrodalga ile polimerize edilmiştir. Bunumunelerin toz parçacık boyutu mikrodalga polimerizasyonu için kullanılan materyalden daha küçüktür. Polimerizasyon periyotları mikrodalga ile polimerize olan numuneler için 500 ve 700 W'da 1, 2, 3, 5, 7, ve 10 dak. olarak uygulanmıştır. Polimerlerin molekül ağırlıkları viskometrik metot ile tayin edilmiştir. Isı ile 5 dakikada, mikrodalga enerjisi ile 500 ve 700 W'da 1, 2, ve 7 dakikada kürlenmiş olan numuneler kloroformda tamamen çözünmüştür ama genellikle artan kürleşme zamanıyla kısmen çözünmüşlerdir. Tüm numuneler için molekül ağırlığı takriben bir milyondur. Termal özelliklerin tayini için DSC ile çalışılmıştır. Genellikle DSC termogramlarında exotermik pikler elde edilmiştir. Yaklaşık 125°C'de gözlemlenen bu pikler polimer moleküllerinin çapraz bağlandığını gösterir. QC 20 numunelerinin mekanik özellikleri çekme ve üç noktada bükme testleriyle tayin edilmiştir. Çekme testleri için en yüksek elastiklik modülü convensiyonal metot ile 30 dakikalık kürleşmede elde edilmiştir. Bununla birlikte üç noktada bükme testleri için en yüksek bükme modülü mikrodalga polymerizasyonu ile 700 W'da 7 dakikalık kürleşmede elde edilmiştir. 700 W'da polimerize olan numunelerin 500 W'dakilere göre daha mukavim oldukları gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Polimerler, Mekanik ve Termal özellikler, Akrilik Rezinler, Diş Hekimliğinde Kullanılan Malzemeler vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POLYMERIZATION AND POLYMER CHARACTERIZATION OF METHYL METHACRYLATE USED AS DENTURE BASE MATERIAL USING MICROWAVE Ateş, Jülide M.S., Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Ali Usanmaz Co-Supervisor : Prof.Dr. Nuri Akkaş September 1999, 113 pages This study aims to determine some properties of heat activated and microwave activated polymethylmethacrylate used as denture base material in dentistry under different curing cycles. For that purpose, polymethylmethacrylate samples were cured by heat for 5, 10, 15, 20, 25, 30, and 35 min. respectively. In this work, commercial methyl methacrylate samples prepared for conventional methods were polymerized by microwave energy. In these samples, the sizes of powder particles were smallerthan that used commercially for microwave. The polymerization periods by microwave radiation were 1, 2, 3, 5, 7, and 10 min. at intensity of 500 and 700 W. samples The molecular weights of polymers were measured by viscosity method. The samples cured by heat for 5 min. and irradiated at 500 and 700 W for 1, 2, and 7 minutes were soluble completely in chloroform, but usually partially soluble at higher curing times. Polymer molecular weights were all about one million. The thermal properties were studied by Diff erential Scanning Calorimeter. Generally the exothermic peaks were obtained in DSC thermograms. They showed crosslinking at about 125°C. The mechanical properties of QC 20 samples were determined from the tensile tests and the three point bending tests. The highest elastic modulus was obtained by conventional method for 30 min curing period from tensile tests. However, the highest bending modulus was obtained by microwave irradiation at 700 W for 7 min curing period from three point bending tests. It was observed that mechanical strength of 700 W energy level higher than that of 500 W. Keywords : Polymers, Mechanical and Thermal Properties, Acrylic Resins, Denture Base Materials, IV