Böbrek Tümörlerinde Multisentrisitenin Klinik,Patolojik ve Histolojik Bulgularla İlişkisi
The Relation Between Multicentricity and Clinical,Pathological and Histological Results in Renal Tumors
  1. Tez No: 825010
  2. Yazar: BAHADIR ERMEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL ERGENEKON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Biz, bu çalışmamızda böbrek tümörlerinde multisentrisite oranını ve multisentrisiteyi etkileyebilecek histolojik, patolojik ve klinik özellikleri prospektif olarak araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs 2002- Nisan 2006 tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Üroloji Kliniği, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Üroloji Kliniği ve Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Üroloji Kliniğinde böbrek tümörü tanısı ile radikal nefrektomi yapılan ve bulgularına ulaşılan 162 hasta çalışmaya alındı. Böbrek spesmenleri makroskobik ve 3 mm'lik aralıklarla ince kesit yapılarak multifokalite açısından değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların 92'si ( % 56,8 ) erkek, 70'i ( % 43,2 ) kadındı. Hastaların ortalama yaşları 59,98 ( 22-87 ) idi. 162 hastanın 11'inde ( % 6,7 ) patolojik olarak multisentrisite odağı görüldü. Multisentrisite belirlenen hastaların 2'sinde (% 18,2) radyolojik olarak satellite lezyon saptandı. Buna karşılık 9 hastada (% 5.5 ) radyolojik olarak satellite lezyon saptanamadı. Patolojik,histolojik ve klinik özelliklerin multifokalite ile olan ilişkisini saptamak için univariate ve multivariate analizler yapıldı. Hasta yaşı, cinsiyet, sigara kullanımı, yerleşim yeri, patolojik evre, lenf nodu tutulumu, metastaz varlığı, tm boyutu, tm histolojisi arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Univariate analiz sonucu hem renal kapsül tutulumu hem de renal ven tutulumu ile multisentrisite arasında istatistiki anlamlı ilişkili saptanırken ( sırasıyla p= 0,015 ve p= 0,004), multipl logistic regression analizinde sadece renal kapsül tutulumu multifokalite ile ilişkili olarak bulundu. (p=0,008) SONUÇ:Prospektif, multisentrik, 162 vakalık çalışmamızda böbrek tümörlerinde multisentrisite oranını 11 hasta ( % 6,7 ) olarak saptadık. Bizim çalışmamızda kapsül tutulumu ( p:0,015 – p:0,008 ) ile multisentrisite arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Böbrek tümörlerinde multisentrisite oranının ve hangi klinik, patolojik ve histolojik özelliklerle ilişkili olduğunun saptanması için meta-analize ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, histological, pathological and clinical characteristics that may affect multifocality rate and multifocality in renal tumors were investigated. Materials and Methods: A total of 162 patients who underwent radical nephrectomy with the diagnosis of renal tumor from our urology clinic and urology clinics in two other hospitals between May 2002 and April 2006 and whose results were available were included in the study. Kidney samples were evaluated regarding multifocality through sections made macroscopically at an interval of 3 mm. Results: Of the patients included in the study, 92 (56.8%) were male and 70 (43.2%) were female. The mean age of the patients was 59.98 years (22-87). In 11 (6.7%) of 162 patients, a multifocality focus was pathologically observed. Satellite lesions were radiologically identified in two (18.2%) of the patients with multifocality. On the other hand, satellite lesions could not be identified radiologically in nine patients (5.5%). Univariate and multivariate analyzes were performed to determine the relation between pathological, histological, and clinical characteristics and multifocality. There was no significant relation between age, gender, smoking, the location of the tumor, pathological stage, lymph node involvement, the presence of metastasis, the size of the tumor, and histology of the tumor. Univariate analysis results showed a statistically significant relation between renal capsule involvement and renal vein involvement and multifocality (p=0.015 and p=0.004, respectively); however, only renal capsule involvement was found to be associated with multifocality in multiple logistic regression analysis (p=0.008). Conclusion: In our multicentric study including 162 patients, the multifocality rate in renal tumors was 6.7% (11 patients). There was a significant relationship between capsule involvement and multifocality (p=0.015 – p=0.008). Meta analysis is required to determine the rate of multifocality in renal tumors and identify with which clinical, pathological, and histological characteristics it is associated.