Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarında yer alan hikâye metinlerinin ve etkinlik sorularının çoklu zekâ kuramı bağlamında incelenmesi
Examination of story texts and activity questions in Turkish Language and Literature textbooks in the context of multiple intelligences theory
  1. Tez No: 825011
  2. Yazar: FATMA NUR İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlatılan ortaöğretim 9-12. sınıf ders kitaplarında yer verilen hikâye metinleri ve etkinlik soruları“Çoklu Zekâ Kuramı”çerçevesinde incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemine göre düzenlenen çalışmada betimsel araştırma tekniği ve doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmada hikâye metinleri ve etkinlik soruları kuram tarafından belirlenen; sözel-dilbilimsel, mantıksal-matematiksel, görsel-uzamsal, içsel-öze dönük, müzikal-ritmik, sosyal-kişilerarası, bedensel-kinestetik, doğa-doğacı zekâ alanları kapsamında ele alınmıştır. İncelenen metinlerde ve etkinlik sorularında en fazla sözel-dilbilimsel zekâ alanına yer verildiği belirlenmiştir. Müzikal-ritmik, doğa-doğacı zekâ alanlarına çok az, bedensel-kinestetik zekâ alanına hiç yer verilmediği tespit edilmiştir. Sekiz zekâ alanına eşit düzeyde yer verilmediği ortaya konulmuştur. Bu bağlamda liselerde okutulan Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarının hazırlanmasında“Çoklu Zekâ Kuramı”başta olmak üzere modern ve aktüel pedagojik kuramların daha fazla dikkate alınmasının gerekliği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, secondary education 9-12, which was prepared by the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year. The story texts and activity questions in the classroom textbooks were examined within the framework of“Multiple Intelligence Theory”. In the study, which was organized according to the qualitative research method, descriptive research technique and document analysis were used. In the research, the story texts and activity questions were determined by the theory; verbal-linguistic, logical-mathematical, visual-spatial, internal-self-directed, musical-rhythmic, social-interpersonal, bodily-kinesthetic, nature-naturalistic intelligence. It was determined that verbal-linguistic intelligence area was mostly included in the analyzed texts and activity questions. It has been determined that musical-rhythmic, nature-naturalistic intelligence areas are very little and bodily-kinesthetic intelligence areas are not included at all. It has been revealed that eight intelligence areas are not equally included. In this context, it has been suggested that modern and current pedagogical theories, especially“Multiple Intelligence Theory”, should be taken into account more in the preparation of Turkish Language and Literature textbooks taught in high schools.