Üvei̇te sekonder katarakt olgularinda cerrahi̇ sonuçlarimiz
Cataract surgery outcomes in patients with history of uveitis
- Tez No: 825015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ELTUTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmada; S.B İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği Üvea Bölümü' nde 2000-2010 yılları arasında üveite sekonder komplike kataraktı bulunan olgularda, Fakoemülsifikasyon ve Göz içi lens (GİL) implantasyon tedavisinin etkinlik ve güvenilirliğinin araştırılması amaçlandı. Olguların tümüne; tanı testleri uygulanarak etyolojileri belirlendi. Oftalmolojik muayene ile preoperatif üveite sekonder komplikasyon varlığı ve üveit lokalizasyonu belirlendi. Olguların; preoperatif 3 ay inflamasyonun kontrol altında olmasına dikkat edildi. Enfektif olgular hariç, postoperatif nüks ve komplikasyon oranını azaltmak amacı ile peroperatif profilaktif sistemik kortikosteroid tedavisi uyglandı. Bu tedavi; postoperatif inflamasyon durumuna uygun olarak azaltılarak kesildi. Üveite sekonder kataraktı bulunan 58 hastanın 82 gözü retrospektif olarak incelendi. Olguların; 33'ü (% 40.24) kadın, 49'u (% 59.75) erkekti. Yaş ortalamaları 48.76±11.8 (22-74) idi. Olgular; preoperatif ortalama 110 ± 61,9 ay ( 12 ay- 216 ay) takip edilirken, postoperatif takip süresi ortalama 39,12 ± 22,68 ay ( 6 ay- 96 ay) idi. Üveit tanılı olguların 40'ı (% 48.78) ön üveit, 16'sı (%19.51) posterior üveit ve 26'sı (% 31.70) panüveit şeklinde seyretmekteydi. Olguların 14'ü (% 17.07) FHİS, 15'i (%18.29) BH, 6'sı (%7.31) AS, 1'i (%1.21) sarkoidoz, 2'si (%2,43) TOXO , 1'i (%1.21) HSV üveiti tanılı idi. Sistemik bir hastalıkla birliktelik göstermeyen 19 (% 21.95) olguya ise idiopatik üveit tanısı konuldu. Olguların preoperatif DEİGK ortalama 0,15±0,15 (0.01-0.6) idi. Postoperatif 6. ay DEİGK 0.51±0.30 (0.001-1.0) idi. Olguların preoperatif DEİGK ile postoperatif 6. ay DEİGK arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı fark vardı. (p< 0.001) Olguların son vizitte DEİGK ortalama 0,56 ± 0,33 (0.001-1.0) idi. Preoperatif DEİGK ile postoperatif son vizit DEİGK arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. ( p0.05) Olguların 7'sinde (%8,65) postoperatif ilk hafta vizitte inflamasyon aktivasyonu gözlendi. Postoperatif 16 (% 19,51) olguda 6 ay içinde üveit nüksü gözlendi. Ortalama nüks süresi 3,24±2,15 ay idi. Olguların 45' ine (%54,87) GİL olarak hidrofobik akrilik, 37'sine (% 45,12) hidrofilik akrilik GİL konuldu. Peroperatif arka kapsül bütünlüğü bozulan 2 olguda ise sulkusa PMMA lens konuldu. Postoperatif 29 (% 35,36) olguda AKK gelişti. Bu olguların 17' sine (% 60.71) Nd: YAG lazer ile arka kapsülotomi yapıldı. Hidrofobik akrilik GİL lens takılan 45 olgunun 16'sında (% 34.88) AKK gelişti. Hidrofilik akrilik GİL lens takılan 37 olgunun 13'ünde (% 35.13) AKK gelişti. Her iki lens arasında AKK gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. (p< 0.05) Fakomülsifikasyon + GİL implantasyon tedavisinin, kısa ve uzun dönem sonuçları değerlendirilerek, üveite sekonder katarakt tedavisinde etkili ve güvenilir bir tedavi olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to research effectiveness and reliability of Phacoemulsification and intraocular lens (IOL) implantation treatment in the events with uveitis secondary complicated cataract, between the years of 2000 and 2010 in Eye Clinic Uvea Department of Istanbul Training and Research Hospital. Applying diagnosis tests to all of the events, their etiologies were determined. Through ophthalmologic examination, existence of preoperative uveitis secondary complication and uveitis localization were detected. It was attended to keep the events under the control of preoperative 3 month inflammation. Except for enfective events, preoperative systemic corticosteroid treatment was applied to decrease the rate of postoperative relapse and complication. This treatment was firstly decreased in accordance with postoperative inflammation and then terminated completely. . 82 eyes of 58 patients with uveitis secondary cataract were examined retrospectively. Of the events, 33 (% 40.24) were female and 49 (% 59.75) were male. Their age average was 48.76±11.8 (22-74). While the events were followed preoperatively with average of 110 ± 61,9 months (12-216 months), postoperative follow-up period was 39,12 ± 22,68 months (6-96 months) on average. Of the events with uveitis diagnosis, 40 (% 48.78) proceeded as anterior uveitis, 16 (%19.51) as posterior veitis, and 26 (% 31.70) as panuveitis. Of the events, 14 (% 17.07) was diagnosed as FHIS, 15 (%18.29) as BH, 6 (%7.31) as AS, 1 (%1.21) as sarcoidosis, 2 (%2,43) as TOXO and 1 (%1.21) as HSV uveitis. 19 (%21.95) events not accompanied with as systemic disease were diagnosed as idiopathic uveitis. Preoperative best corrected visual acuity (BCVA) of the events was average 0,15±0,15 (0.01-0.6). Postoperative 6th month BCVA was 0.51±0.30 (0.001-1.0). There was statistically significant difference between preoperative BCVA and postoperative 6th month BCVA of the events (p< 0.001). During the last visit, the events showed BCVA average 0,56 ± 0,33 (0.001-1.0). There was statistically a meaningful difference between preoperative BCVA and postoperative last visit BCVA ( p0.05). In 7 (%8,65) of the events, inflammation activation was observed at postoperative first week visit. In postoperative 16 (% 19,51) events, uveitis relapse was observed within the six months. Average relapse time was 3,24±2,15 months. 45 (%54,87) of the events were applied hydrophobic acrylic as IOL, 37 (% 45,12) were applied hydrophobic acrylic IOL. In 2 events in which preoperative posterior capsule integrity was damaged, PMMA lens was placed to sulcus. In postoperative 29 (% 35,36) events, posterior capsul opasification (PCO) developed. 17 (% 60.71) of these events were applied Nd: YAG posterior capsulotomy with laser. In 16 (%34.88) of 45 events applied hydrophobic acrylic IOL lens, PCO developed. And 13 (%35.13) of 37 events applied hydrophobic acrylic IOL lens, PCO developed. No statistically important difference was found between those two lenses in terms of PCO development (p< 0.05). As a conclusion, evaluating short and long term results of phacoemulsification + IOL implantation treatment, it was considered to be an effective and reliable treatment for uveitis secondary cataract. However, in order to evaluate its effect completely, the studies including more numbers of events, long-term, multi-focused, randomized, comparative and prospective are needed.