Ekonomik kriz dönemlerinde tüketicilerin tasarruf etme eğilimi ile kredi kartı kullanımına yönelik tutumları
Consumers' tendency to saving and attitudes towards credit card usage during economic crisis
- Tez No: 825016
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülkemizde ekonomik kriz, tasarruf ve kredi kartı konuları üzerinde yoğun olarak araştırma yapılan konulardandır.Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalarda kriz dönemlerinde oluşacak tasarruf algısı ile kriz dönemlerinde kredi kartı kullanımına yüklenen anlam ilişkisi ele alınmamıştır.Bu çalışmanın amacı tasarruf eğilimi ve kredi kartı kullanım tutumlarının öncelikle teorik olarak ele alıp sonrasında ekonomik kriz dönemlerindeki tasarruf eğilimi ile kredi kartı kullanım tutumları arasındaki ilişkisinin araştırılmasıdır.Çalışmanın amacına uygun olarak geliştirilen hipotezlerin testi için gerekli olan veriler kolayda örneklem yöntemi ve kartopu örneklem yönteminin senteziyle 400 kişilik bir tüketici grubundan elde edilmiştir Regresyon analizi ve varyans analizi ile test edilen hipotezler sonucunda; kriz dönemlerinde tasarruf eğilimi arttıkça kredi kartı yoğun kullanımı azalmaktadır. Kriz dönemlerinde tasarruf algısı arttıkça kriz dönemlerinde kredi kartının yoğun kullanımı istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmaktadır.Kriz dönemlerinde tasarruf eğilimi demografik olarak incelendiğinde ise; kadınlarla erkekler arasında tasarruf eğilimi farklıdır. Kadınlar erkeklerden kriz dönemlerinde daha fazla tasarruf etme eğilimindedir. Yaş ve öğrenim arttıkça kriz dönemlerinde tasarruf etme eğilimi istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmaktadır. Öğrenim durumu arttıkça kriz dönemlerinde kredi kartının yoğun kullanma eğilimi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country, the economic crisis, savings and credit card issues are among the subjects that are intensively researched. However, in the studies carried out to date, the relationship between the perception of savings that will occur in crisis periods and the meaning attributed to the use of credit cards in crisis periods has not been discussed. The aim of this study is to first examine the concepts of savings and credit cards theoretically and then to investigate the relationship between saving perception and credit card use in economic crisis periods. It was obtained from a consumer group of 400 people by the synthesis of the convenience sampling method and the snowball sampling method, which is necessary for the test of the hypotheses developed in accordance with the purpose of the study. As the tendency to save increases, the intensive use of credit cards decreases in crisis periods. As the perception of saving increases, the intensive use of credit cards increases statistically significantly during crisis periods. When the propensity to save in crisis periods is analyzed demographically; The propensity to save is different between men and women. Women tend to save more than men in times of crisis. As age and education increase, the tendency to save in times of crisis increases statistically significantly. As the level of education increases, the tendency to use credit cards intensively decreases in times of crisis.