Ön üveite komplike kataraktlardaki cerrahi sonuçlarımız
Surgical results of complicated cataract secondary to anterior uveitis
- Tez No: 420899
- Danışmanlar: UZMAN GÜLTEN SUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Ön üveite komplike kataraktlardaki fakoemülsifikasyon ve arka kamara göz içi lens (GIL) implantasyonu sonuçlarını değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göz Kliniği Üvea-Behçet Bölümü'nde takip edilen, Şubat 2008 ile Ocak 2011 tarihleri arasında ön üveite komplike katarakt nedeni ile fakoemülsifikasyon ve arka kamara göz içi lensi implantasyonu uygulanan 48 hastanın 55 gözü prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar postoperatif dönemde 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ay oftalmolojik muayeneleri yapılarak komplikasyonlar açısından değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların yaşları 22 ile 74 yaş arasında değişmekte olup ortalama yaş 44.9 ± 15.6 idi. Olguların 13'ü erkek (%27.1), 35'i kadın (%72.9) idi. Ameliyat sonrası 6. ayda 55 gözün 52'sinde (%94.5) en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) 20/40 veya daha iyiyken 33 gözde (%60) 20/20 idi. 3 gözde (%5.45) arka segment problemlerine bağlı EDGK 20/40'ın altındaydı. Ameliyat sonrası 4 (%7.2) hastada sekonder glokom, 7 (%12.7) hastada maküla ödemi, 7 (%12.7) hastada üveit atağı, 7 (%12.7) hastada arka kapsül kesafeti (AKK), 6 (%10.9) hastada fibrin reaksiyonu, 1 hastada periferik ön sineşi (PAS) (%1.8), 1 hastada (%1.8) hipotoni izlendi. SONUÇLAR: Ön üveite komplike kataraktlarda iyi görsel sonuçlar ve göreceli düşük komplikasyon oranları oküler inflamasyonun tamamen kontrol altındayken fakoemülsifikasyonun ve GİL implantasyonunun güvenli ve etkili bir şekilde yapılmasına bağlanabilir. Görmeyi tehdit eden komplikasyonları en aza indirmek için hastalar cerrahi sonrası sıkı bir şekilde takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate the results of phacoemulsification and posterior chamber intraocular lens (IOL) implantation in patients with anterior uveitis. MATERIALS and METHODS: The 55 eyes of 48 patients, who were admitted to the Uveitis-Behcet section of the 1st Eye Clinic of M. H. Ankara Training and Research Hospital between February 2008 and January 2011, with anterior uveitis who underwent phacoemulsification and posterior chamber intraocular lens (IOL) implantation were prospectively included in the study. Patients were followed-up in the postoperative 1st day, 1st week, 1st month, 3rd month, and 6th month in terms of ensuing complications by performing a complete ophthalmic examination. RESULTS: Patients' ages ranged from 22 to 74 years and the mean age was 44.9 ± 15.6. Thirteen (13) of the cases (27.1%) were male and 35 (72.9%) were female. Whereas in the postoperative 6th month 52 of 55 eyes (94.5%) had a best-corrected visual acuity of 20/40 or better, 33 (60%) eyes had a visual acuity of 20/20. Three eyes (5.45%) had a BCVA 20/40 or worse due to posterior segment complications. In the postoperative period, 4 (7.2%) patients had seconder glaucoma, 7 (12.7%) patients macular edema, 7 (12.7%) patients uveitis recurrens, 7 (12.7%) patients posterior capsular opasification, 6 (10.9%) patients fibrin reaction, 1 (1.8%) patient periferik anterior synechia, 1 (1.8%) patient hypotony. CONCLUSIONS: Good visual results and relative low complication proportion show that phacoemulsification and implantation of a foldable acrylic IOL in the posterior chamber is safe, effective, and tolerated well when inflammation in uveitic eyes is under complete control. To minimize vision-limiting complications, these patients must be observed closely after surgery.