Op art sanat akımının denim ile giysi tasarımında kullanılması
Using op art movement in clothing design with denim fabric
- Tez No: 825048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANTÜRK ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İlk kez 1964 yılında Times dergisinde yer alan bir makalede“sanat”olarak tanımlanan Optik Sanat (Op Art), 20.yy'ın soyut sanat akımlarından biridir. İki boyutlu bir yüzeyde üç boyut etkisine ulaşılarak algıda yanılsama yaratan bu akım, 1960'ların ortalarından itibaren uluslararası düzeyde ilgi görmüştür. Soyut resimden türeyen Op art; video, grafik, heykel ve mimarlığın yanı sıra moda tasarımı gibi optik etkileri keşfederek kullanan alanlar için de önemli bir hareket olmuştur. Op art fiziksel ve psikolojik olarak etkiliyor. Op Sanat eserleri, görsel ikilikten yararlanarak retinayı güçlü biçimde etkilemekte ve optik yanılsama yoluyla titreşim, yanıp sönme ve hareket duygusu yaratmaktadır. Moda tasarım alanında Op art tarzının görsel etkisi, özenli el yapımı teknikler, denim ile yüksek teknoloji esaslı kumaşlar ve hassas terziliğin bir kombinasyonunu barındırmaktadır. Bu çalışmada Op Art sanat hareketinin etkileri, öncüleri ve örnekleri incelenmiş olup, ayrıca tasarımcılar ve moda trendlerini takip edenler için yerel ve uluslararası pazara yardımcı olmak adına denim kumaş özelinde optik illüzyon tekniği uygulanan özgün tasarım örnekleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Op Art, defined as“art”for the first time in an article in the Times magazine in 1964, is one of the abstract art movements of the 20th century. This movement, which creates an illusion of perception by achieving the effect of three necks on a two-dimensional surface, has attracted international attention since the 1960s. Op art, which derives from abstract painting, has been an important movement for fields that explore and use optical effects such as fashion design as well as video, graphics, sculpture, and architecture. Op art changes physically and psychologically. Op Artworks utilize visual duality to strongly influence the retina and create a sense of vibration, flashing and movement through optical illusion.The visual effect of Op art style in the field of fashion design includes a content of production handmade techniques, denim and high-tech based fabrics and delicate tailoring. The final effect is refreshingly minimalist. The effects, pioneers and examples of the Op Art art movement with these influences are examined, and unique design examples are given, in which optical illusion technique is applied specifically to denim fabric in order to help the local and international market for protectors and fashion trends.