A new geometric flow on three manifolds
Üç boyutlu çokkatlılarda yeni bir geometrik akı
  1. Tez No: 825047
  2. Yazar: KEZBAN TAŞSETEN ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde üç boyutlu Riemann manifoldları üzerinde K-akısı olarak adlandırdığımız yeni bir geometrik akıyı tanımlıyor ve Thurston'ın model geometrilerini bu akı altında analitik ve nümerik olarak inceliyoruz. Bir örnek olarak başlangıçta rastgele deforme edilmiş bir homojen 3-kürenin, normalize edilmemiş akı altında bir noktaya büzüldüğünü ya da hacimsel olarak normalize edilmiş akı altında yuvarlak 3-küreye dönüştüğünü gösteriyoruz. K-akısı denklemi bir gradyan akı olarak fizikte Yeni Kütleli Kütleçekimi aksiyonunun ikinci dereceden olan kısmında; matematikte ise üç boyutlu uzay formlarının varyasyonel nitelemesinde ortaya çıkmıştır. K-akısının kısa süreli varoluşunu DeTurck benzeri bir metodla gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we define a new geometric flow, which we shall call the K-flow, on 3-dimensional Riemannian manifolds; and study the behavior of Thurston's model geometries under this flow both analytically and numerically. As an example, we show that an initially arbitrarily deformed homogeneous 3-sphere flows into a round 3-sphere and shrinks to a point in the unnormalized flow; or stays as a round 3-sphere in the volume normalized flow. The K-flow equation arises as the gradient flow of a specific purely quadratic action functional that has appeared as the quadratic part of New Massive Gravity in physics; and a decade earlier in the mathematics literature, as a new variational characterization of three-dimensional space forms. We show the short-time existence of the K-flow using a DeTurck-type argument.