Op art sanat akımının ambalaj grafiğine yansımaları
The reflection of op-art art trends to the packings graphics
  1. Tez No: 631670
  2. Yazar: NEBİLE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanoğlu varoluşundan günümüze kadar her alanda farklı ürünleri saklama ihtiyacı duymuştur. Varoluş nedenlerinden biri saklama olan ambalaj, daha sonraları tüketim toplumunun artmasıyla pazarlama aracı olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte kullanıldığı alanlarda genişlemiştir. İlk zamanlar da saklama ve muhafaza etme amacı taşıyan ambalaj daha sonra düşüncelerin ve grafik üsluplarında yer aldığı bir pazarlama aracına dönüşmüştür. Zaman içerisinde ürün ambalajının dışında kullanılan grafik öğelerin görsel algı oluşturarak hedef kitleye hitap etmesi sağlanmıştır. Bu nedenle grafik ürünler sanat akımlarıyla paralel ilerlemişlerdir. Bu şekilde bakıldığında Op-Art görsel bir mesajla hedef kitleye bir ileti sunar. Bu araştırmanın konusunda ise ambalaj grafiği ve Op-Art sanat akımı irdelenmiştir. Op-art sanat akımının ambalaj grafiğindeki yeri ve önemi incelenmektedir. Çalışma kapsamında Op-Art'ın kullanıldığı ambalaj grafiği tasarımlar incelenerek aralarındaki ilişkinin açığa çıkması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the begining of their existence, mankind needed to store different products in every branch. Packing, which one of the reasons why it exists is preservation, later with the increase of consumption society, became used as a marketing tool. However the area of usage for the packing has been expanded. At first, it used only to preserve things and keep things, by the time past, packing turned into a marketing tool which includes graphic styles and thoughts. In time, it's aimed to create a visual perception with the graphic components of products' packing in order to provide the product an appealing look to the target group of consumers. That's why graphic products progressed parallelly with the trends in arts. If we look from this view, Op-Art presents signals with visual messages. In this study, the packing graphics and Op-Art art trends are explicated. The importance and the place of Op-Art art trends in packing graphics are examined. In this study, it is aimed to reveal the relations between Op-Art art trends and packing graphics, by examining some desing works which used Op-Art trends in packing graphics.