Türkiye'de toplumsal cinsiyeti ana akımlaştırma stratejisinin kalkınma planları üzerinden analizi
Analysis of gendermainstreaming strategy on developments plans in Turkey
- Tez No: 825058
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSE GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinin politika alanlarının tüm aşamalarına ve düzeylerine dahil edilmesi toplumsal cinsiyeti ana akımlaştırma olarak ele alınmaktadır. Türkiye'de hazırlanan kamu politikaları hem kalkınma amaçlı hem de uluslararası kuruluşlarla koordineli olma amaçlı olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmektedir. Bu çalışmanın amacı; toplumsal cinsiyeti ana akımlaştırmanın, kamu politikalarının ilk aşaması olan“planlama”aşaması üzerinden Türkiye'deki kalkınma planları ve Üçüncü Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planında var olup olmadığını belirlemektir. Türkiye'de Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Ana Akımlaştırma kavramının literatüre girdiği tarihten günümüze kadar (1996-2023) tüm kalkınma planları ve Üçüncü Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı (2016-2020) nitel analiz veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Kullanılan nitel analiz tekniği MAXQDA 2020 yazılım programı üzerinden gerçekleşmiştir. Kalkınma planları ve Üçüncü Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı kod analizi ile vaka analizi üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın temel sorusuna göre tematik kategorilere ayrılarak kod ve alt kodlar oluşturulmuş, tekrarlı okumalar yaparak metinlerde içerik analizine gidilmiştir. Bu çalışma; Kalkınma Planları ve Üçüncü Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planında toplumsal cinsiyeti ana akımlaştırmanın var olup olmadığını belirlemek için planlama aşaması üzerinden içerik analizi yapılan bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
The inclusion of the gender equality perspective in all policy areas and at all policy stages and levels is considered gender mainstreaming. The public policies prepared in Turkey, both for development purposes and the aim of being coordinated with international organizations, take care of gender equality. The aim of this study; the aim is to determine the presence or absence gender mainstreaming in the development plans and Third National Action Plan for Combating Violence Against Women in Turkey through the“planning”stage, which is the first stage of public policies. All development plans and Third National Action Plan for Combating Violence Against Women (2016-2020) from the date the concept of Gender Mainstreaming in Turkey entered the literature until today (1996-2023) have been analyzed with the qualitative analysis data method. The qualitative analysis technique used was carried out through the MAXQDA2020 software program. Development Plans and Action Plan were examined through code analysis and case analysis. According to the basic question of the study, codes and sub-codes were created by dividing them into the thematic categories, and content analysis was made in the texts by making repeated readings. This work, In order to determine the presence or absence of gender mainstreaming in the Development Plans and the Third National Action Plan for Combating Violence Against Women, a content analysis was conducted through the planning stage.