Türkiye ve Endonezya e-ticaret şirketlerinin pazarlama iletişimi stratejilerinin sosyal medya ortamında karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the marketing communication strategies applied by Turkish and Indonesia e-commerce companies in the social media environment
  1. Tez No: 825059
  2. Yazar: WİNDA LİESTİANİ PUTRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde, dünyadaki tüm ticari faaliyetler dijital pazarlama alanına kaymaya başlamıştır ve e-ticaret bir istisna değil, gereklilik halini almıştır. Yıldan yıla e-ticaret, Türkiye ve Endonezya da dahil olmak üzere, dünya çapında oluşturduğu trafikte bir artış yaşamıştırFirmalar, çeşitli pazarlama stratejileri ile sunulan ürünlere tüketicinin ilgisini çekmek için rekabet etmektedir. İnternetin ve dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte birçok şirket, pazarlama kanallarından biri olarak Instagram gibi araçlarla, sosyal medyada yerini almaktadır. Türkiye ve Endonezya, e-ticaret pazarlamasında farklı iletişim tarzları kullanmaktadır. Bu farklılığın temel sebepleri iki ülkenin farklı; coğrafi, demografik ve sosyolojik koşullara sahip olmasıdır. Bu nedenlerden yola çıkarak araştırmacı bu çalışmada, Türkiye ve Endonezya'da e-ticaretin sosyal medyada, özellikle Instagram'da, pazarlama iletişimi stratejilerinin nasıl uygulandığını tartışacaktır. Bu araştırmada kullanılan yöntem, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan dolaylı gözlem yöntemi. Veri toplamak için araştırmacılar ikincil veri kaynağı kullanmaktadır. Bu çalışmada ikincil veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak Trendyol (@Trendyolcom) ve Tokopedia (@Tokopedia) Instagram hesaplarının içeriklerinden elde edilmiştir. Toplanan veriler, nitel veri analizi yani; veri indirgeme, veri sunumu, çıkarım veya doğrulama kullanılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, all business activities in the world have started to shift to the field of digital marketing and e-commerce has become a necessity, not an exception. Year after year, e-commerce has experienced an increase in the traffic it generates worldwide, including in Turkey and Indonesia. Firms compete to attract consumer attention to the products offered through various marketing strategies. With the development of the internet and the digital world, many companies take their place in social media with tools such as Instagram as one of their marketing channels. Turkey and Indonesia use different communication styles in e-commerce marketing. The main reasons for this difference are that the two countries are different; geographical, demographic and sociological conditions. Based on these reasons, in this study, the researcher will discuss how e-commerce marketing communication strategies are implemented in social media, especially Instagram, in Turkey and Indonesia. The method used in this research is the indirect observation method, which is one of the qualitative research methods. To collect data, researchers use secondary data source. In this study, secondary data was obtained from the contents of Trendyol (@Trendyolcom) and Tokopedia (@Tokopedia) Instagram accounts using the content analysis method. The collected data were analyzed through qualitative data analysis, namely; will be analyzed using data reduction, data presentation, inference or verification.