Canalıs pterygoıdeus (vidian kanal) ve çevre anatomisinin radyolojik olarak incelenmesi
Radiological evaluation of pterygoid canal (vidian canal) and surrounding structures
  1. Tez No: 825057
  2. Yazar: BARIŞ ÇAĞRI DELİLBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Intrakranial yerleşimli patolojilerin tedavisi, bölgenin karışık anatomisi, cerrahi yaklaşım zorluğu ve ciddi komplikasyonları nedeniyle cerrahlar için büyük zorluklara neden olmaktadır. Bu tür riskli ameliyatlar öncesinde ileri görüntüleme yöntemleriyle cerrahi bölgenin detaylı değerlendirilmesi planlama ve komplikasyonların yönetimi açısından önemlidir. Bu çalışmada, bilgisayarlı tomografi anjiyografisi çekilmiş 117 hastada Vidian kanal ve çevre yapıların morfolojisi retrospektif olarak incelendi. Vidian kanal uzunluğu ortalama 12.69±4.34 mm, çapı ortalama 1.69±0.72 mm olarak ölçüldü. Erkeklerin Vidian kanalları kadınlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde uzundu (p:0.007; p45o) tespit edildi (p=0,580). Olguların % 64,2'sinde postsellar, % 20,5'inde sellar, % 12,8'sinde presellar ve % 2,5'inde konkal tip sfenoid sinüs görüldü.
Özet (Çeviri)
Treatment of intracranial lesions is challenging for the surgeons since the anatomy of the region is complex and surgical approach is difficult. Prior to such risky operations, detailed evaluation of the surgical site using advanced imaging techniques is important in planning and management of the complications. In this study, morphology of the Vidian canal and surrounding structures were retrospectively evaluated in 117 patients who were taken computerized tomography angiography. Mean length of the Vidian canal was 12.69±4.34 mm, whereas mean diameter was 1.69±0.72 mm. Vidian canal was significantly longer in males than that of females (p:0.007; p45o) was mostly detected measured at the inferior aspect of the pituitary gland in both sides (p=0,580). Regarding sphenoid sinus types, 64.2 % of the cases revealed postsellar type, 20.5 % sellar type, 12.8 % presellar type and 2.5 % choncal type.