Özel yetenekli öğrencilerin çatışma çözme becerileri ile liderlik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between conflict resolution skills and leadership characteri̇sti̇cs of gifted students
- Tez No: 825060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE DEMİREL DİNGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, özel yetenekli öğrencilerin çatışma çözme becerileri ile liderlik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla çalışmada ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırma sırasında veri toplamak amacıyla Çatışma Çözme Becerileri Ölçeği (Gürdoğan-Bayır & Gültekin, 2019) ve Roets Liderlik Değerlendirme Ölçeği (Acar, 2007) kullanılmıştır. Çalışmanın alt amaçlarına yönelik öğrencilerin cinsiyet ve sınıf değişkenine göre çatışma çözme becerileri ve liderlik özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Üstün Yetenekliler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜYEP) hafta sonu ve yaz programına kayıtlı toplamda 147 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma sonucunda özel yetenekli öğrencilerin çatışma çözme becerileri ve liderlik özelliklerine ait puanlarının yüksek olduğu ve incelenen özellikler arasında anlamlı, pozitif ve orta düzeyde ilişki olduğu görülmektedir. Bununla birlikte öğrencilerin çatışma çözme becerilerinden uzlaşmaya başvurma ve şiddete başvurma boyutlarında kızların lehine bir anlamlı farklılık olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between conflict resolution skills and leadership characteristics of gifted students. For this purpose, the relational screening model was utilized in the study. Conflict Resolution Skills Scale (Gürdoğan-Bayır & Gültekin, 2019) and Roets Leadership Evaluation Scale (Acar, 2007) were used to collect data during the research. For the sub-goals of the study, students' conflict resolution skills and leadership characteristics were examined according to gender and grade variables. The sample of the study consists of a total of 147 students enrolled in the Gifted Education Application and Research Center (ÜYEP) weekend and summer program. As a result of the study, it is seen that the scores of conflict resolution skills and leadership characteristics of gifted students are high and there is a significant, positive and moderate relationship between the examined characteristics. In addition, it was found that there was a significant difference in favor of girls in the students' conflict resolution skills in terms of resorting to compromise and resorting to violence.