Paolo Vietti-Violi'nin Türkiye'de gerçekleştirdiği tasarımlar, koruma değerleri ve sorunları
Paolo Vietti-Violi's designs in Turkey, conservation values and problems
- Tez No: 825068
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ŞAKİR BİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Cumhuriyet ilan edilmeden önce, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde spor alanında zaten başlamış olan modernleşme süreci, Cumhuriyet ile beraber artarak devam etmiştir. Modernleşme süreci ile beraber yapılan spor türüne yönelik tasarlanmış alan ihtiyacı da ortaya çıkmıştır. Bunlardan modern stadyum ve hipodrom işlevlerinin ilk örnekleri daha önce dünya üzerindeki çeşitli kentlerde de spor yapılarına imza atmış Paolo Vietti-Violi tarafından hazırlanmıştır. Böylece Paolo Vietti-Violi'nin vefatına kadar devam edecek olan Türkiye'deki yaşamı ve kariyeri başlamıştır. Bu tez çalışmasında Paolo Vietti-Violi'nin Türkiye'deki projeleri ve cumhuriyet dönemi mimarlığına olan katkısı belgelenmiş, yapılarının koruma değeri ve sorunları tanımlanmıştır. Birinci bölüm, giriş bölümüdür ve tezin amacı, hipotezi ve çalışma yöntemi anlatılmış, literatür araştırması özetlenmiştir. İkinci bölümde Osmanlı Dönemi'nden itibaren ilgilenilen spor çeşitleri hakkında genel bilgi verilmiş ve Türkiye'deki spor yapıları mimarisinin gelişimi, modern spor yapılarının ortaya çıkışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde modern hipodrom ve stadyum mimarisinin ilk örneklerini yapan Paolo Vietti-Violi'den bahsedilmiş ve Türkiye'deki tespit edilen mesleki üretimi, 14 adet uygulanmış projesi ve 15 adet uygulanmamış tasarımı başlıkları altında detaylı anlatılmıştır. Dördüncü bölümde modern mimarlık mirası kavramının dünyada ve Türkiye'de ortaya çıkışı anlatıldıktan sonra Paolo Vietti-Violi'nin yapılarının bu kapsamda değerlendirilmesi yapılmış ve koruma sorunları irdelenmiştir. Beşinci bölüm sonuç bölümüdür ve gerçekleştirilen çalışma toparlanıp değerlendirme yapılmıştır. İncelemeler sonunda Paolo Vietti-Violi'nin yapılarının modern mimarlık mirası kapsamında değeri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The modernization process, which had already started in the field of sports in the last periods of the Ottoman Empire, before the Republic was proclaimed, continued increasingly with the Republic. Along with the modernization process, the need for an area designed for the type of sports has emerged. The first examples of modern football stadium and hippodrome functions were designed by Paolo Vietti-Violi, who had previously built sports buildings in various cities around the world. Thus, the life and career of Paolo Vietti-Violi in Turkey, which would continue until his death, began. In this thesis, Paolo Vietti-Violi's projects in Turkey and his contribution to the architecture of the republican period are documented, and the conservation value and problems of his buildings are defined. The first chapter is the introduction and the purpose, hypothesis and working method of the thesis are explained and the literature research is summarized. In the second part, general information about the sports types of interest since the Ottoman Period is given and the development of sport architecture in Turkey and the occurrence of modern sports buildings are examined. In the third chapter, Paolo Vietti-Violi, who made the first examples of modern hippodrome and stadium architecture, is mentioned and his professional production in Turkey is explained in detail under the titles of 14 built projects and 15 unbuilt designs. In the fourth chapter, after explaining the occurrence of the concept of modern architectural heritage in the world and in Turkey, Paolo Vietti-Violi's buildings were evaluated in this context and conservation problems were examined. The fifth chapter is the conclusion part and the work got has been had and evaluated. At the end of the examinations, the value of Paolo Vietti-Violi's buildings within the scope of modern architectural heritage has been defined.