Riskli gebeliklerede umblikal kord koiling indeks'in umblikal arter doppler S/D oranı ile ilişkisi
Umblical cord coiling index and relation to umblical artery doppler S/D in risky pregnancyes
- Tez No: 825093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Birçok çalışmada umblikal kordun sarmal yapısının, az kıvrımlı veya çok kıvrımlı olmasının gebelik üzerine olumsuz etkileri olduğu öngörülmüştür. Bu çalışmanın amacı; Riskli gebeliklerde, postpartum ölçülen umblikal kord koiling indeks (UCİ) ile antenatal doppler parametreleri arasında ki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 491 tane 24 hafta üstü gebe dahil edildi. Hastalar, riskli gebeliği olan 241 hasta ve normal gebeliği olan 250 hasta olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda antenatal ultrasonografik olarak umblikal arter (UA) doppler S/D oranları ve postpartum UCİ hesaplandı. Veriler SPSS.26 istatistiksel program kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: UCİ ile UA doppler S/D oranı, gruplar içinde, gruplar arasında ve genel olarak tüm hastalarda karşılaştırıldığın da UCİ ile UA doppler S/D arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunmamıştır. Sonuçlar: UCİ'nin patolojik etkileriyle ilgili yapılan çalışmalar da UCİ ile umblikal damar basınçları arasında ilişki olduğu bulunmuştur. UA doppler paterni ile UCİ ilişkisine literatürde bir çalışma olmayıp, doppler velosimetrisinin UCİ ile ilişkisine bakan yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : Umblikal koiling indeks, Umblikal arter doppler, Umblikal kord, Riskli gebelik
Özet (Çeviri)
Aim: In many studies, it has been predicted that the helical structure of the umbilical cord, being less or more folded, has negative effects on pregnancy. The aim of this study; It is to reveal the relationship between Umblical coiling index (UCİ) measured postpartum and antenatal doppler parameters in risky pregnancies. Material and methods: A total of 491 pregnant women over 24 weeks were included in the study. The patients were divided into two groups as 241 patients with risky pregnancies and 250 patients with normal pregnancies. Umblical artery (UA) doppler S/D ratios and postpartum UCİ were calculated antenatal ultrasonographically in all patients. Data were evaluated using SPSS.26 statistical program. Result: When UCI and UA doppler S/D ratio were compared in groups, between groups and in all patients in general, no statistically significant results were found between UCI and UA doppler S/D. Conclusion: Studies on the pathological effects of the UCİ have found a relationship between the UCİ and umbilical vessel pressures. There is no study in the literature on the relationship between the Doppler pattern of the artery in the umbilical cord and the coiling index, but there is a need for new studies looking at the relationship between doppler velocimetry and coiling index. Key Words : Umblical coiling index, Umblical artery doppler, Umblical cord, Risky pregnancy