Ortaokul öğrencilerinin yaşadığı okuma güçlükleri: Gözlem odaklı bir çalışma
Reading difficulties experiencing middle school students: An observation oriented annotation study
  1. Tez No: 825094
  2. Yazar: HAVVA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KERAY DİNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin yaşadığı okuma güçlüklerinin derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla on iki hafta süren bir çalışma yapılmıştır. Çalışma Aksaray ili Merkez ilçesinde bulunan bir ortaokulda okuma güçlüğü çeken dört ortaokul öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında nitel araştırma yöntemlerinden gözlem yöntemi tercih edilmiştir. Öğrencilerin Türkçe derslerinde ders sürecinde okudukları metinler on hafta boyunca gözlemlenmiştir. Gözlemler neticesinde okuma güçlüğü çeken öğrencilerin okuma düzeyleri, okuma sırasında sergilemiş olduğu davranışlar, okuma hataları, okumalarına sınıf arkadaşlarının tepkisi belirlenerek süreç sonunda okuma güçlüğü çeken öğrencilerin okuma düzeylerinde bir değişiklik olup olmadığı sorgulanmıştır. Gözlemler doğrultusunda okuma güçlüğü çeken öğrencilerin okuma düzeylerinin endişe düzeyinde olduğu, okuma sırasında bazı istendik ve istenmedik davranışlarda bulundukları, okuma hatalarından atlama, ekleme, tekrar etme, yanlış sözcük okuma, harf hatası, heceleme, noktalama işaretlerine dikkat etmeme, parmakla takip gibi okuma hatalarını yaptıkları, sınıf arkadaşlarının okuma güçlüğü çeken öğrencilerin okumaları sırasında çeşitli davranışlar sergiledikleri ve Türkçe dersi işleniş sürecinde yer alan okuma etkinliklerinin okuma güçlüğü çeken öğrencilerin okuma becerilerini iyileştirme sürecinde yetersiz olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the reading difficulties experienced by secondary school students in depth. For this purpose, a study lasting twelve weeks was conducted. The study was carried out with four secondary school students with reading difficulties in a secondary school located in the central district of Aksaray province. Observation method, one of the qualitative research methods, was preferred in data collection. The texts that the students read in the Turkish lessons were observed for ten weeks. As a result of the observations, the reading levels of the students with reading difficulties, the behaviors exhibited during reading, reading errors, the reaction of their classmates to their reading were determined and it was questioned whether there was a change in the reading levels of the students with reading difficulties at the end of the process. The reading limits of the students with reading difficulties within the scope of the observations target are anxiety dimensions, they engage in some desirable and undesirable behaviors during reading, they make reading errors such as skipping, adding, repeating, reading wrong words, spelling mistakes, not paying attention to punctuation marks, finger tracking, It was found that the students exhibited various behaviors during their reading due to the difficulty of reading with their classmates, and that their reading in the course of Turkish lessons was insufficient to complete the reading time of the students with reading difficulties.