Animasyon filmlerde kullanılan robotların fiziksel ve karakteristik özellikleri üzerine uygulamalı bir çalışma: 'Wall-E, Robots, Big Hero 6' film örnekleminde
An applied study on the physical and characteristic features of robots used in animated films: In sample of 'Wall-E, Robots, Big Hero 6' movies
  1. Tez No: 825105
  2. Yazar: KAĞAN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Animasyon sineması, beraberinde getirdiği imkânlar doğrultusunda tasarımcılara büyük özgürlük tanıyan bir tür olması ile dikkat çekmektedir. Karakterlerden mekânlara kadar filmi oluşturan her bir ögenin en ince ayrıntısına kadar tasarlanabiliyor olması son derece çeşitli karakter tasarımlarını beraberinde getirmektedir. Bilim kurgu sinemasının en önde gelen yapıtaşlarından birisi olan robot kavramı ise geniş bir arka plana ve felsefi derinliğe sahiptir. Bu çalışmada, bu iki kavramın birleştiği noktalar ele alınarak karakterlerin kişilik özellikleri ile fiziksel tasarımları arasındaki ilişki incelenecektir. Birinci bölümde animasyon kavramı ve sinemada bir tür olarak animasyon ele alınacak, animasyonun tarihsel gelişimi ve bu gelişime katkı sağlayan sanarçılar incelenecektir. Daha sonra animasyon sinemasında kullanılan teknikler ve prensipler araştırılarak literatür taraması yapılacaktır. İkinci bölümde robot kavramı ve bu kavramın ortaya çıkışı incelenerek yapay zekâ ve robot arasındaki ilişki araştırılacaktır. İnsan anatomisinin robot tasarımlar üzerindeki etkileri ele alınıp sinemadaki karakter tasarım süreci incelenecektir. Üçüncü bölümde seçilen filmler ele alınarak bu filmlerdeki karakterler detaylı bir şekilde incelenerek, siluet, renk, beden dili gibi fiziksel özellikleri ve bu özelliklerin temaya uygunluğu incelenecektir. Elde edilen bulgular sonucunda karakterlerin fiziksel ve karakteristik özellikleri arasındaki bağlantı araştırılarak hangi kişilik özelliklerine sahip karakterlerin nasıl fiziksel görünümlere sahip olduğu ortaya konulacaktır. Bu sonuçtan yola çıkılarak üç boyutlu animasyon filmlerde kullanılan robot karakterlerin kişilik ve fiziksel özellikleri arasında bir bağlantı olup olmadığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Animation cinema draws attention with the fact that it is a genre that gives great freedom to designers in line with the opportunities it brings. The fact that every element that makes up the film, from the characters to the locations, can be designed down to the finest detail brings about a wide variety of character designs. The concept of robot, one of the most prominent building blocks of science fiction cinema, has a wide background and philosophical depth. In this study, the relationship between the personality characteristics and physical designs of the characters will be examined by addressing the points where these two concepts meet. In the first part, the concept of animation and animation as a genre in cinema will be discussed, the historical development of animation and the people who have come to the forefront will be examined. Then, the techniques and principles used in animation cinema will be researched and information about them will be given. In the second part, the concept of robot and the emergence of this concept will be examined and the relationship between artificial intelligence and robot will be investigated. The effects of human anatomy on robotic designs will be discussed and the character design process in cinema will be examined. In the third part, the selected films will be discussed and the characters in these films will be examined in detail and their physical characteristics such as silhouette, color, body language and the suitability of these features to the theme will be investigated. As a result of the findings obtained, the connection between the physical and characteristic features of the characters will be investigated and it will be revealed what kind of physical appearances the characters with which personality characteristics have. Based on this result, it will be examined whether there is a connection between the personality and physical characteristics of the robot characters used in three-dimensional animated films.