Aesthetic trends in mass-produced crafty items in modern Iraq: A case study from Baghdad
Modern Irak'ta toplu üretilen el sanatları nesnelerinde estetikeğilimler: Bağdat'tan bir vaka çalışması
  1. Tez No: 825115
  2. Yazar: WALEED HUSSEIN ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY YILMAZ, PROF. DR. AMER SALIM OBAID ALSALLAMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, özellikle tekstil, ahşap işleri, demir işçiliği ve deri işçiliğine odaklanarak, modern Irak'ta seri üretilen zanaatkarlık ürünlerinin estetik eğilimlerini ve tasarım özelliklerini incelemektedir. İslami tasarım dağarcığının bu endüstrilere entegrasyonunun araştırılması yoluyla araştırma, onun kültürel kimlik ve sanatsal ifadeler üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır. Tekstil endüstrisi, Irak'ın kültürel kimliğini ve detaylara verilen önemi yansıtan karmaşık geometrik desenler, kaligrafiden ilham alan motifler ve canlı renkler sergiliyor. Ahşap işçiliğinde, geleneksel tekniklerin ve İslami tasarım öğelerinin kaynaşması, zanaatın zamansızlığını ve karmaşıklığını örnekleyen arabesk motifler, geometrik oymalar ve dekoratif kakmalar aracılığıyla belirgindir. Demir endüstrisi, ülkenin İslami sanat geleneklerini ve güç ile zarafetin uyumlu bir karışımını temsil eden kapılar, pencereler ve korkuluklar üzerinde süslü metal işleme desenleri sunar. Bu arada, deri endüstrisi, kültürel mirası ve uzman işçiliği simgeleyen kaligrafiden, hassas aletlerden ve karmaşık dikişlerden ilham alan kabartmalı desenlere sahiptir. Genel olarak, çalışma, Irak'ın kültürel mirasının, sanatsal geleneklerinin ve seri üretilen hünerli öğelerde İslami estetiğin kalıcı mirasının altını çizerek İslami tasarım sözlüğünün yaygın varlığını vurgulamaktadır. Zanaatkârlar, İslami unsurları tasarımlarına entegre ederek kültürel köklerine saygı göstermekte, geleneksel zanaatkarlığı korumakta ve çağdaş Irak zanaatlarında İslami estetiğin önemini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the aesthetic trends and design characteristics of mass-produced crafty items in modern Iraq, specifically focusing on textiles, woodwork, ironwork, and leatherwork. Through an exploration of the integration of Islamic design vocabulary within these industries, the research highlights its significant influence on cultural identity and artistic expressions. The textile industry showcases intricate geometric patterns, calligraphy-inspired motifs, and vibrant colors, reflecting Iraq's cultural identity and attention to detail. In woodwork, the fusion of traditional techniques and Islamic design elements is evident through Arabesque motifs, geometric carvings, and decorative inlays, exemplifying the timelessness and intricacy of the craft. The iron industry presents ornate metalwork patterns on doors, windows, and balustrades, embodying the nation's Islamic artistic traditions and a harmonious blend of strength and elegance. Meanwhile, the leather industry features embossed patterns inspired by calligraphy, delicate tooling, and intricate stitching, symbolizing cultural heritage and expert craftsmanship. Overall, the study emphasizes the pervasive presence of Islamic design vocabulary, underscoring Iraq's cultural heritage, artistic traditions, and the enduring legacy of Islamic aesthetics within mass-produced crafty items. By integrating Islamic elements into their designs, artisans pay homage to their cultural roots, preserve traditional craftsmanship, and promote the significance of Islamic aesthetics in contemporary Iraqi crafts.