Meme kanseri tedavisinde kullanılmak üzere kemoterapötik ajan ve uygun siRNA yüklü polimerik nanopartiküllerin hazırlanması ve etkinliklerinin belirlenmesi
Preparation of chemotheraputic agent and suitable siRNA-loaded polymeric nanoparticles to be used in breast cancer treatment and determination of their effects
  1. Tez No: 825114
  2. Yazar: BEYZANUR ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİR BAKİ DENKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde kanser hastalığının görülme sıklığı giderek artmaktadır. Meme kanseri ise tüm dünyada kadınlarda en sık karşılaşılan kanser türüdür. Kanser tedavilerinde uygulanan kemoterapi ajanları tümörün direnç kazanması durumunda yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle kanser terapilerinde yenilikçi ve daha etkili terapötik ajanların geliştirilmesi hız kazanmış ve farklı ajanların birlikte kullanıldığı kompleks tedaviler öne çıkmaya başlamıştır. Meme kanseri tedavilerinde çoğunlukla ilaç direnci gelişmekte ve bu nedenle de metastaz oluşma olasılığı yüksek olmaktadır. Sunulan tez çalışmalarında RNAi temelli gen susturma stratejileri kullanılarak meme kanserinde ilaç direncine sebep olan genin susturulması hedeflenmiş, genetik materyalin ve antikanser ilacın taşınımı için özel bir taşıyıcı sistem tasarlanmıştır. Tez kapsamında ilaç direncine sebep olan MDR1 geninin ifadelenmesi baskılanmaya çalışılmış, bu bağlamda MDR1 genini hedef alan siRNA yüklü dekstran kaplı biyouyumlu demir-oksit manyetik nanopartikül taşıyıcılar hazırlanmıştır. Bu taşıyıcıların optimizasyonu için gerekli deneyler yapılmış ve doksorubisin yüklü dekstran kaplı demir nanopartiküller FTIR, SEM, DLS ve EDX kullanılarak karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Doksorubisin ve MDR1-siRNA taşıyıcısı olarak üretilen demir nanopartiküllerin MCF-7 hücrelerindeki P-gp ifadelenmesini baskılama durumunu değerlendirmek için ise MTT ve mRNA analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak dekstran kaplı demir oksit nanopartiküllere başarı ile doksorubisin ve MDR-1 siRNA yüklenmiş ve MCF-7 hücre hattında geliştirilen nanopartikülün etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The incidence of cancer is increasing day by day. Breast cancer is the most common type of cancer in women all over the world. Chemotherapy agents used in cancer treatments are insufficient if the tumor becomes resistant. For this reason, the development of innovative and more effective therapeutic agents in cancer therapies has accelerated, and complex therapies in which different agents are used together have come to the fore. In breast cancer treatments, drug resistance often develops and therefore the possibility of metastasis is high. In the presented thesis studies, silencing of the gene causing drug resistance in breast cancer was targeted by using RNAi-based gene silencing strategies, and a special carrier system was designed for the transport of genetic material and anticancer drugs. Within the scope of the thesis, the expression of the MDR1 gene, which causes drug resistance, was tried to be suppressed, in this context, siRNA-loaded dextran-coated biocompatible iron-oxide magnetic nanoparticle carriers targeting the MDR1 gene were prepared. Necessary experiments were carried out for the optimization of these carriers and characterization studies were carried out using Doxorubicin loaded dextran-coated iron nanoparticles FTIR, SEM, DLS, and EDX.MTT and mRNA analyzes were performed to evaluate the suppression of P-gp expression in MCF-7 cells by iron nanoparticles produced as doxorubicin and MDR1-siRNA carriers. As a result, doxorubicin and MDR-1 siRNA were successfully loaded on dextran-coated iron oxide nanoparticles and the efficiency of the nanoparticle developed in the MCF-7 cell line was evaluated.