Relationship between EFL students' writing anxiety and their achievement in EFL context
İngilizce yabancı dil öğrencilerinin yazma kaygıları ve başarıları arasındaki ilişki
- Tez No: 825164
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yazma işi, yabancı dil olarak İngilizce (YDİ) öğrenen öğrenciler için kritik bir öneme sahiptir. Ancak, YDİ öğrencileri yabancı dilde yazarken kaygı yaşayabilir ve bu da performansı, motivasyonu ve öz yeterliliği etkileyebilir. Bu çalışma, YDİ öğrencilerinde yazma kaygısı ve başarı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Yüksekokulu'nda öğrenim gören, yaşları 18 ile 34 arasında değişen ve yaş ortalaması 21,23 olan 118 erkek ve 193 kadın olmak üzere toplam 311 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçları analiz edilmiştir. İkinci Dilde Yazma Kaygısı Envanteri (İDYKE) (Cheng, 2004) ölçeğine göre her biri farklı disiplinlerde öğrenim görecek olan İngilizce Hazırlık Sınıfı öğrencilerinin 198'i zorunlu hazırlık öğrencisi, 113'ü ise isteğe bağlı öğrencidir. Katılımcıların %78,5'i İngilizce yeterlilik düzeylerinin başlangıç ile orta arasında olduğunu belirtirken, %70,5'i İngilizce yazma becerilerinin çok zayıf ile orta arasında olduğunu belirtmiştir. Katılımcı öğrencilerden değerlendirmeleri istenen 22 ifadeden oluşan araştırma anketimize verilen cevapların güvenilirlik analizi 0,920 olup, buna göre yüksek derecede güvenilirdir. Anketimize katılan öğrencilerin %74,9'unun en son girdikleri yazma sınavından 'başarılı' not aldıkları görülmüştür. Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm katılımcılar değerlendirildiğinde somatik kaygı puan ortalamasının en yüksek, bilişsel kaygı puan ortalamasının ise en düşük olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce yeterlilik düzeyleri ve kaygı puan ortalamaları incelendiğinde, İngilizce yeterlilik düzeyleri arttıkça tüm kaygı puan ortalamalarının düştüğü tespit edilmiştir. Anketimizin ana hipotezini oluşturan kaygı ve başarı arasındaki ilişki incelendiğinde ise başarısız öğrencilerin tüm kaygı puan ortalamalarının başarılı öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu analiz doğrultusunda, çalışmamızın sonucunda, kaygının başarı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Writing affair is critical for students learning English as a foreign language (EFL). However, EFL students may experience anxiety when writing in a foreign language, which can impact performance, motivation, and self-efficacy. This study examines the relationship between writing anxiety and achievement in EFL students. In this study, we analyzed the results of the survey conducted with the participation of 311 students, 118 males and 193 females, ranging in age from 18 to 34, with an average age of 21.23, studying at the School of Foreign Languages of a state university in Turkey. According to the Second Language Writing Anxiety Inventory (SLWAI) (Cheng, 2004) scale, 198 of the English Preparatory Class students, each of whom will study in different disciplines, are mandatory preparatory students, while 113 are optional students. While 78.5% of the participants stated that their English proficiency level was between beginner and intermediate, 70.5% of them stated that their English writing skills were between very poor and intermediate. The reliability analysis of the answers given to our research questionnaire, which consists of 22 statements that the participating students were asked to evaluate, is 0.920, and accordingly, it is highly reliable. It was observed that 74.9% of the students who participated in our survey received a successful grade in their most recent writing exam. When all participants, regardless of gender, were evaluated, it was observed that the somatic anxiety score mean was the highest and the cognitive anxiety score mean was the lowest. When the English proficiency levels and anxiety score means of the preparatory class students participating in the study were analyzed, it was found that all anxiety score means decreased as the English proficiency levels increased. When the relationship between anxiety and achievement, which constituted the main hypothesis of our questionnaire, was analyzed, it was seen that all anxiety score means of unsuccessful students were higher than those of successful students. In line with this analysis, as a result of our study, it can be said that anxiety has a negative effect on achievement.