İyonlaştırıcı radyasyon ile çalışan sağlık personelinin radyasyon risk algılarının iş doyumları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of radiation risk perceptions of healthcare personnel working with ionizing radiation on job satisfaction
- Tez No: 825165
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyada tıp teknolojisinin gelişmesiyle birlikte sağlık alanında da önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Radyasyon, evrenin başlangıcından bu yana yaşamın her aşamasında doğal olarak mevcut olmuştur. İyonlaştırıcı radyasyonun keşfinden sonra hızla gelişen teknolojiler, buna teşhis ve tedavi edici radyasyonu da ekleyerek bunu mümkün kılmıştır. Sağlık hizmetlerinde radyolojik tetkikler, iyonize radyasyon ortamlarında çalışan hastalar ve sağlık çalışanları için ciddi riskler oluşturmaya başlamıştır. Bu çalışma iyonlaştırıcı radyasyon ile çalışan sağlık personelinin radyasyon risk algılarının iş doyumları üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, nicel araştırma deseninde tasarlanmıştır. Araştırma mevcut durumu sorgulayan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Orta Karadeniz Bölgesi'nde yer alan bir ilin üniversite ve devlet hastanesinde 01 Nisan 2022- 25 Mayıs 2022 tarihleri arasında iyonize radyasyon içeren ortamlarda görev yapan 150 sağlık personeli oluşturmuştur. Çalışmada örnekleme yöntemine başvurulmamış evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Veri toplama süresi sonucunda çalışmanın örneklemini 150 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Katılımcılardan 9 sağlık çalışanının ankete katılmayı kabul etmemesi nedeniyle çalışma 141 sağlık çalışanı ile tamamlanmıştır. Çalışmada verilerin toplanması amacıyla“Mesleksel İyonlaştırıcı Radyasyon Risk Algısı Anketi”ve“Minnesota İş Doyumu Ölçeği ”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of medical technology in the world, important developments have been recorded in the health field. Radiation has been present naturally or artificially at every stage of life since the beginning of the universe. After discovering ionizing radiation, rapidly developing technologies made this possible by adding diagnostic and therapeutic radiation. Radiological examinations in health services have begun to pose serious risks for patients and healthcare workers in ionizing radiation environments. This study was carried out to examine the effect of radiation risk perceptions of health personnel working with ionizing radiation on their job satisfaction. The study was designed in a quantitative research design. The relational survey model questioning the current situation was used in the research. The research population consisted of 150 healthcare professionals working in environments containing ionizing radiation between 01 April 2022 and 25 May 2022 in a university and state hospital in a province in the Central Black Sea Region. In the study, the sampling method was not used, and the whole universe was tried to be reached. As a result of the data collection period, the study sample consisted of 141 healthcare professionals.“Occupational Ionizing Radiation Risk Perception Questionnaire”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”were used to collect data in the study. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26.0 program.