Ergenlerde algılanan anne baba tutumları akran zorbalığı gösterme ve maruz kalma ile yalnızlık düzeyleri ilişkisinin değerlendirilmesi
Ergenlerde algilanan anne baba tutumlari akran zorbaliği gösterme ve maruz kalma ile yalnizlik düzeyleri ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 825171
  2. Yazar: MÜRŞİDE VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada lise öğrencisi olan ergenlerde algılanan anne baba tutumları, akran zorbalığında bulunma ve maruz kalma ile yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Çalışma çok merkezli olup 4 adet devlet okulunda 2020- 2021 eğitim-öğretim yılı güz ve bahar döneminde öğrenim görmekte olan 271 kız 196 erkek öğrenci olmak üzere toplam 467 lise öğrencisi ile yapılmıştır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu (UCLA- KF) ve Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu (AZBÖ-EF) kullanılmıştır. Çalışmada veri değerlendirilmesi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov Normallik Testi, Independent Samples t testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, Spearman's Korelasyon Testi, Games-Howell PostHoc testi kullanılmıştır. Bulgular: UCLA Yalnızlık Ölçeği ortalama puanı (14,07±4.38); AZBÖ (Zorba) toplam ortalama puanı (97,90±95,49); AZBÖ (Kurban) toplam ortalama puanı (97,2±88,5); ABTÖ toplam puan hesap0laması yoktur. ABTÖ“Kabul/İlgi”alt boyut ortalama puanı (27,15±5,27); ABTÖ“Psikolojik/Özerklik”alt boyut ortalama puanı ortalama (25,55±5,12); ABTÖ“Kontrol/Denetleme”alt boyut ortalama puanı (21,57±5,97) bulunmuştur. UCLA Yalnızlık Ölçeği toplam puanı ile ABTÖ alt boyutlarından“Kabul/İlgi”ve“Psikolojik Özerklik”puanları arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı düşük düzeyde bir ilişki saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to evaluate the relationship between perceived parental attitudes, involvement in peer bullying, exposure to peer bullying, and loneliness levels among high school adolescents. Materials and Methods: This multicenter study was conducted with a total of 467 high school students, including 271 girls and 196 boys, studying in 4 state schools during the spring and fall semesters of the 2020-2021 academic year. Data collection tools used in this study included a Personal Information Form, Parental Attitude Scale (PAS), UCLA Loneliness Scale Short Form (UCLA-SF) and Peer Bullying Identification Scale Adolescent Form (PBIS-AF). SPSS 25.0 software package was used for data analysis. Kolmogorov-Smirnov Normality Test, Independent Samples t-test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test, Spearman's Correlation Test, and Games-Howell Post-Hoc test were used for data analysis. Results: UCLA Loneliness Scale mean score (14.07±4.38); PBIS-AF (Bully) total mean score (97.90±95.49); PBIS-AF (Victim) total mean score (97.2±88.5); There is no PAS total score calculation. PAS Acceptance/Interest subscale mean score (27.15±5.27); PAS Psychological/Autonomy subscale mean score average (25.55±5.12); PAS Control/Supervision subscale average score was found to be (21.57±5.97). A negative statistically significant low-level relationship was found between the total score of the UCLA Loneliness Scale and the“Acceptance/Interest”and“Psychological Autonomy”scores of PAS sub-dimensions (p 0.05).