Çanakkale Bölgesi'nde kullanılan bazı kıyı av araçlarının temel avcılık parametrelerinin belirlenmesi
Fundamental catching parameters of some coastal fishing gears used in Çanakkale Region
- Tez No: 825201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALKAN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada Çanakkale Bölgesi'nde kullanılan uskumru-kolyoz çaparisi, kıyı paragatı, lüfer uzun oltası ve kıyı uzatma ağlarının av kompozisyonları, birim çabadaki av değerleri (CPUE), hedef ve hedefdışı av miktarları belirlenmiştir. Saha çalışmaları Kasım 2018-Temmuz 2022 tarihleri arasında, her av aracı için farklı derinlik konturlarında gerçekleştirilmiştir. Denemelerde çapari takımları için kahverengi, beyaz, kırmızı, yeşil ve turuncu renkler ile 2-1-1/0-2/0 numara iğneler, kıyı paragatı için 10-12-14, uzun olta için 2-1-1/0-2/0-3/0-4/0 numara iğneler, uzatma ağları için 18-20-22 mm göz genişliğine sahip sade ağlar kullanılmıştır. Çalışmada her bir takımın av verimi (CPUE), bu takım ile yakalanan toplam birey sayısının ve ağırlığının, çapari ve uzun olta için çalışılan süreye, paragat ve uzatma ağları için operasyon sayısına bölünmesiyle bulunmuştur. Renk, iğne numarası veya göz genişliğinin hedef ve hedefdışı avlarda bir etkisinin olup olmadığını test etmek amacıyla çift yönlü tekrarlamalı ANOVA analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, catch compositions, catch per unit efforts (CPUE), and amount of target species and bycatches of feathered mackerel and chub mackerel handline, coastal longline, sliding sinker for bluefish and coastal gillnets were determined used in Çanakkale region. Field studies were carried out between November 2018-July 2022 at different depth contours for each fishing gear. In the experiments, for the feathered handline brown, white, red, green and orange colors of feathers combined by size of 2-1-1/0-2/0 hooks, for the coastal longlines size of 10-12-14, for the sliding sinker size of 2-1-1/0-2/0-3/0-4/0 hooks, for the coastal gillnets 18-20-22 mm mesh sizes were used. In the study, the catch efficiency (CPUE) of each fishing gear, was found by dividing the total fish and the total weight cought with these gears by the time worked for feathered handline and coastal longline, number of operations for sliding sinker and coastal gillnets. Several samples repeated measures ANOVA analysis test was used to whether color, hook size or mesh size had an effect on target and bycatch.