Karayolu projelerinde performansa dayalı bakım sözleşmeleri göstergelerinin belirlenmesi
Determination of performance based maintenance contract indicators in highway projects
  1. Tez No: 825202
  2. Yazar: İSMAİL HASIRYAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye, karayolları ağlarını sürekli geliştirmekte olan bir ülkedir. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) 2023 Yılı Performans Programına göre Türkiye'de 2023-2025 yılları arasında 2100 km bitümlü sıcak karışım kaplamalı karayolu yapılması planlanmaktadır. Performans Programına göre mevcut ve yeni yapılacak karayollarının bakımı için 2023-2025 yılları arasında 49.099.229.782 TL harcanması öngörülmektedir. Artan karayolu ağı uzunluğu önümüzdeki yıllarda kamuya hem önemli bir iş yükü hem de önemli bir maliyet kalemi olarak yansıyacaktır. Bu nedenle, mevcut yolların bütçesini ve kalitesini yönetmek için iyi planlanmış bir bakım stratejisine ihtiyaç duyulmaktadır. ABD, İngiltere, Hollanda, Almanya gibi gelişmiş ülkeler ve Arjantin, Avusturalya, Brezilya gibi gelişmekte olan birçok ülke karayolu yapım ve bakım işleri için geleneksel bakım sözleşmeleri yerine Performansa Dayalı Bakım Sözleşmeleri (PDBS) kullanmaya başlamıştır. PDBS, yükleniciye; yöntemi ve zamanlamayı belirtmeden nihai üründe belirli bir kaliteyi elde etmesi için teşvikler ve/veya caydırıcılar sunan bir modeldir. PDBS'nin uygulanması ile birlikte karayolunun kalitesinin, sürüş güvenliğinin, sürüş konforunun ve ekonomik sürüşün artması beklenmetkedir. KGM 2008 yılında xii yayımladığı 11.09.2008 tarihli 2008/16 sayılı iç genelge ile birlikte PDBS'ye ilk adımı atmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanacak PDBS için karayollarının sorunları ve ihtiyaçlarına en uygun performans göstergelerinin belirlenmesidir. Çalışma kapsamında Türkiye'deki karayollarının sorunları ve ihtiyaçları tespit edilip sürüş konforu, sürüş ekonomisi ve sürüş güvenliği açısından en uygun performans göstergeleri belirlenecek ve uygulama konusunda önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Türkiye is a country that is continuously developing its highway network. According to the 2023 Performance Programme of General Directorate of Highways (GDH), 2100 km of bituminous hot mix paved highways are planned to be constructed in Türkiye between 2023-2025. According to the Performance Programme, 49.099.229.782 TL is foreseen to be spent for the maintenance of existing and new highways between 2023-2025. The increasing length of the road network will be reflected to the public sector as both a significant workload and a significant cost item in the coming years. Therefore, a well-planned maintenance strategy is needed to manage the budget and quality of existing roads. Developed countries such as USA, UK, Netherlands, Germany and many developing countries such as Argentina, Australia, Brazil have started to use Performance Based Maintenance Contracts (PBMC) instead of traditional maintenance contracts for road construction and maintenance works. PBMC is a model that offers incentives and/or disincentives to the contractor to achieve a certain quality in the final product without specifying the method and timing. With the implementation of PBMC, it is expected that the quality of the highway, driving safety, driving comfort and economic driving will increase. GDH has taken the first step towards PBMC with the internal circular dated 11.09.2008 and numbered 2008/16 published in 2008. The aim of this study is to xiv determine the most appropriate performance indicators for the problems and needs of the highways for the PBMC to be implemented in Türkiye. Within the scope of the study, the problems and needs of the highways in Türkiye will be identified and the most appropriate performance indicators in terms of driving comfort, driving economy and driving safety will be determined and recommendations will be made for implementation.