Ankara'daki kent meydanlarının kent estetiği ve fonksiyon açısından irdelenmesi
Examination of city square in Ankara in terms of urbanaesthetics and function
  1. Tez No: 825203
  2. Yazar: EZGİ URSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışma alanı Ankara Ulus Meydanı, Kızılay Meydanı ve Anadolu (Tandoğan) Meydanları'dır. Yapılan çalışmada kent, meydan, kent meydanlarının araştırılması ve belirlenen ölçütlerle ortaya konması, tezin ana şemasını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında; Ulus, Kızılay ve Tandoğan Meydanları ve çevresi için tasarlanan planlardan faydalanarak gelişim ve değişimler saptanmıştır. Bu alanlar 'Mekânsal Kalite Parametreleri' yardımı ile analiz edilmiştir. Mekânsal kalite; tasarımda ayırt edilen, göze batan farklılıklar olarak ele alınmıştır (Rapoport 1977). Yapılan araştırma ve anket çalışmaları ile kent meydanları analiz edilip, geçmişten günümüze kent meydanlarındaki değişim ortaya koyulmuştur. Bu alanların kullanım sıklıkları, bilinirliği, tercih edilme sebepleri, konforu, kullanıcı statüleri ve odak noktaları ve kullanıcıların geçiş noktaları belirlenmiştir. Kent meydanlarını daha canlı, estetik, işlevsel ve kaliteli vakit geçirebilecekleri mekanlar haline getirmek bu tezin amaç çerçevesi içindedir. Anketler SPSS 20.0 (Statistical Package For Social Science) yazılımına kodlanarak girilmesinin sonrasında, işlevsel kalite, estetik kalite ve yapım kalitesi analizlerinin yardımı ile ankete katılan insanların genel profilleri ve anket sorularına verdikleri cevaplar analiz edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak alınan değerler toplanarak, en yüksek değer mekânsal kalite bağlamında istenen özelliklere en yakın düzeni göstermektedir. Bulunan değerler ile kalite parametreleri ortaya konulmuştur ve kentin imgelerinin halk tarafından estetik değerleri, kalitesi ve işlevselliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is Ankara Ulus Square, Kızılay Square and Anadolu (Tandoğan) Squares. In this study, researching the city, square, city squares and revealing them with the determined criteria constitute the main scheme of the thesis. Scope of work; Developments and changes were determined by making use of the plans designed for Ulus, Kızılay and Tandoğan Squares and their surroundings. These areas were analyzed with the help of 'Spatial Quality Parameters'. spatial quality; are considered as glaring differences in design (Rapoport 1977). With the research and survey studies, the city squares were analyzed and the change in the city squares from the past to the present has been revealed. The frequency of use, awareness, reasons for preference, comfort, user status and focal points of these areas, and transition points of users have been determined. It is within the scope of this thesis to make city squares more lively, aesthetic, functional and places where they can spend quality time. After the questionnaires were coded into SPSS 20.0 (Statistical Package For Social Science) software, with the help of functional quality, aesthetic quality and construction quality analyzes, the general profiles of the people participating in the questionnaire and their answers to the questionnaire were analyzed. As a result, the values obtained are summed, and the highest value shows the order closest to the desired characteristics in the context of spatial quality. The found values and quality parameters were revealed and the aesthetic values, quality and functionality of the images of the city were determined by the public.