Sivas ili yağlık ayçiçeği (Helianthus annuus L.) üretiminde karşılaşılan bitki koruma sorunlarının belirlenmesi
Determination of plant conservation problems faced in oil sunflower (Helianthus annuus L.) production in Sivas province
  1. Tez No: 825212
  2. Yazar: BARIŞ YEMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİYE BELGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Covid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle, ayçiçeği yağı tedariğinde sorunlar yaşanmış ve sonrasında ülkemizde de ayçiçeği üretimini artırmaya yönelik bir takım teşvikler yapılmıştır.Bu nedenle Sivas ilinde de ayçiçeği üretimi artış göstermiştir. Çalışma, Sivas ilinde, yağlık ayçiçeği üretiminde karşılaşılan bitki koruma sorunlarının tespitini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Sivas ilinde (Merkez, Zara, Hafik ve Yıldızeli), toplam 88 üretici ile görüşülerek anket formları doldurulmuştur.Anket verileri 2022 yılı üretim sezonunu kapsamaktadır. Anket sonuçlarına göre, bitki koruma yönünden üreticiler çeşitli hastalık, zararlı ve yabancı otlar açısından sorunlar yaşamaktadır. Üreticiler özellikle ayçiçeği solgunluğu (%26.14), ayçiçeği pası (%9.09), kuş (%30.68), domuz (%25), köygöçüren (%75) ve yabani hardal (%67.05) gibi faktörlerin ayçiçeği üretim alanlarında problem olduğunu belirtmişlerdir. Üreticiler kimyasal ve kültürel yöntemlere başvurduklarını ve zirai ilaç bayisinin tavsiyesine göre ilaç çeşidini ve doz ayarını yaptıklarını belirtmişlerdir. Buna ilaveten üreticiler karşılaştıkları sorunların başında fiyatların belirsizliğini de ifade etmişlerdir. Ayrıca yapılan çalışma ile uygulama kapsamına alınan bölge üreticisinin; 106.03 kg verim alarak ülke ayçiçeği verim ortalamasının gerisinde kaldığı görülmüştür. Bu doğrultuda üreticilerin daha verimli üretim yapabilmeleri için tarım kuruluşları tarafından hem yetiştiricilik konusunda hem de bitki koruma etmenleri ve mücadeleleri konusunda eğitimlerin düzenlenmesi üreticiler açısından oldukça faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the Covid-19 pandemic and the Russia-Ukraine crisis, there were difficulties in the supply of sunflower oil, and as a result, various incentives were introduced in our country to increase sunflower production. Consequently, sunflower production has increased in the Sivas province. This study was conducted with the aim of identifying plant protection problems encountered in oilseed sunflower production in Sivas province. A total of 88 producers in Sivas province (including the districts of Merkez, Zara, Hafik, and Yıldızeli) were interviewed, and survey forms were completed. The survey data covers the 2022 production season. According to the survey results, producers face various plant protection problems related to diseases, pests, and weeds. Producers have reported problems in sunflower fields, especially with factors such as sunflower wilting (26.14%), sunflower rust (9.09%), birds (30.68%), wild boars (25%), field bindweed (75%), and wild mustard (67.05%). Producers mentioned that they use chemical and cultural methods and adjust the type and dosage of pesticides based on the advice of agricultural pesticide suppliers. Additionally, producers expressed uncertainty about prices as one of the main challenges they face. Furthermore, the study revealed that the region's producers, included in the study, obtained a yield of 106.03 kg, falling behind the national sunflower yield average. In this regard, organizing training sessions by agricultural organizations on both cultivation practices and plant protection factors and measures would be highly beneficial for producers to achieve more efficient production.