Atık yüksek yoğunluklu polietilen plastiklerden filament üretimi, hibrit iplik oluşturulması ve ipliklerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Filament production from waste high-density polyethylene plastics, hybrid yarn formation and investigation of mechanical properties of the yarns
  1. Tez No: 825228
  2. Yazar: HAKAN GÜRVARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SÜVARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Plastik ürünler çok fazla miktarlarda kullanılmaktadır. Ancak plastiklerin çok uzun yıllar doğada bozunmaması, bu malzemelerin çevresel kirlilik oluşturmasına sebep olmaktadır. Plastiklerin geri dönüştürülmesi bu kirliliğin azaltılmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Plastik atıkların ilk sırasında yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) yer almaktadır. Bu çalışmada HDPE atıklar çevreden toplanmış ve 2-4 mm boyutlarında granül oluşturacak şekilde kesilmiştir. Ardından yıkama ve kurutma işlemleri gerçekleştirilmiştir. Granüllerden farklı numaralarda filamentler üretilmiştir. Gerçekleştirilen kopma testleri neticesinde, atık HDPE polimerinden üretilen filamentlerin kopma dayanımı, saf HDPE polimerinden üretilen filamentlere göre düşük çıkmıştır. Atık HDPE polimerinden üretilen filamentlerin mekanik özelliklerini iyileştirmek için, filamentler pamuk ipliği ile bükülerek hibrit iplikler oluşturulmuştur. Hibrit iplik oluşumu, atık HDPE polimerinden üretilmiş filamentlerin, yüksek dayanıma sahip hibrit ipliğin bir bileşeni olmasını sağlamıştır. Genel olarak, bu çalışma, HDPE plastiklerin geri dönüştürülmesinin, plastik atık kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunabilecek yüksek mukavemetli hibrit ipliklerin üretimine yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Plastic products are used in large quantities. However, the fact that plastics do not degrade in nature for many years causes environmental pollution of these materials. Recycling of plastics is very important in reducing this pollution. High-density polyethylene (HDPE) is in the first place of plastic waste. In this study, HDPE wastes were collected from the environment and cut to form granules of 2-4 mm in size. Afterwards, washing and drying processes were carried out. Filaments of different yarn counts were produced from the granules. As a result of the tensile tests, the breaking strength of the filaments produced from waste HDPE polymer was lower than the filaments produced from virgin HDPE polymer. In order to improve the mechanical properties of the filaments produced from waste HDPE polymer, hybrid yarns were formed by twisting the filaments with cotton yarn. The hybrid yarn formation made filaments produced from waste HDPE polymer a component of the high strength hybrid yarn. Overall, this study shows that recycling of HDPE plastics can lead to the production of high strength hybrid yarns, which can contribute to reducing plastic waste pollution.