Identification and characterization of two intronic transcripts in MCF7 cells
MCF7 hücrelerinde iki adet intronik transkriptin tanımlanması ve karakterize edilmesi
- Tez No: 825229
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alternatif poliadenilasyon (APA), mRNA işleme sırasında 3'UTR poliadenilasyon sinyallerinin uzunluğunun değiştirilmesidir. Bu işlem sonucunda elde edilen farklı mRNA izoformlarının 3'UTR uzunlukları, belirli bir mRNA'dan çevrilen protein miktarı gibi farklı mRNA özelliklerini etkiler. APA ayrıca 3'UTR yerine intronic bölgelerde de gerçekleşebilir ve bu sürece intronik poliadenilasyon (IPA) denir. IPA, genlerden ifade edilen proteinlerin düzeylerinde ve yapılarında değişikliklere neden olur. Bu tezde, MCF7 meme kanseri hücrelerinde RNA 3'-uç dizileme yöntemi kullanılarak tanımlanmış iki bağımsız IPA olayını incelendi ve karakterize edildi. Bu yöntem, farklı izoformların 3'-uçları hakkında bilgi sağlamış ve geleneksel deneysel yaklaşımlarla birlikte kullanılmıştır. Tümör Protein D52 Benzeri 1 (TPD52L1) ve Tümör Protein 53 (TP53) intronic transkriptleri incelenmiş, ekspresyonları onaylanmış, klonlanmış ve 3' uçları doğrulanmıştır. Ayrıca, bu transkriptlere yönelik önemli işlevsel kanıtlar sunulmuştur. Bu sonuçlar, kanser transkriptomlarındaki kompleks izoformların yeterince tespit edilemediğini göstererek bu transkriptlerin rollerinin daha iyi anlaşılması için daha fazla çalışmanın yolunu açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alternative polyadenylation (APA) is the alteration of the length of the 3'UTR polyadenylation signals during mRNA processing. This resulting change in 3'UTR lengths of mRNA isoforms affects different mRNA properties like its stability, localization, and the protein quantity translated from a specific mRNA. APA can also occur in intronic sites rather than 3'UTR, and this process is called the intronic polyadenylation (IPA). IPA causes changes in the levels and structures of the proteins translated from the genes. In this thesis, I identified and characterized two independent IPA events in MCF7 breast cancer cells using RNA 3'-end sequencing which provides information on different 3'-ends of isoforms and conventional experimental approaches. I studied the intronic transcripts of Tumor Protein D52 like 1 (TPD52L1) and Tumor Protein 53 (TP53), confirmed their expression, cloned and verified their 3' ends. I also provide preliminary functional evidence on the transcripts. These results are an indication of the underdetection of the complex isoforms of cancer transcriptomes and pave the way of further work to better understand the roles of these transcripts.