Kutup izolatı Pseudomonas fragi AC'de soğuk şok proteinleri (CSP2 ve CSP5)'nin moleküler ve in silico karakterizasyonu
Molecular and in silico characterization of cold shock proteins (CSP2 and CSP5) in polar isolate Pseudomonas fragi AC
- Tez No: 825231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN KURT KIZILDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Ziraat, Genetics, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Antarktika'nın zorlu ekolojik şartlarına rağmen bölgede hayatta kalma yetisine sahip biyokütlenin en büyük bileşeni prokaryotik organizmalardır ve özel adaptasyon mekanizmalarına sahiptirler. Bu aşırı şartlara uyum sağlayabilen mikroorganizmalar, kirleticilerin mineralizasyonundan soğuk uyarılabilir genlere ve ekstremozimlere kadar birçok biyomolekül için potansiyel gen kaynağıdırlar. Bu çalışmanın amacı, kutup izolatı, psikrotolerant Pseudomonas fragi AC'de soğuk şoku proteinlerinin belirlenmesini ve literatürde ilk defa farklı sıcaklık değerlerinde bu proteinleri kodlayan genlerin ifadelerinin qPCR ile analizini içermektedir. Çalışma kapsamında literatürde temelde iki farklı gen olan toplam 10 gen tespit edilmiştir. AC-csp2 ve AC-csp5 fragmentleri PCR ile klonlanmış ve baz dizisi çıkarılmıştır. Dizi analizi sonucuna göre, ilgili genlerden AC-csp2 literatürdeki eşleniği ile %100 özdeş çıkarken, AC-csp5'in nükleotit dizilimindeki 17 bazlık farklılığa rağmen protein yapısında 1 amino asit farklılık sergilediği görülmüştür. İlgili genlerin birbiri ile özdeşliği %73 olarak belirlenmiştir. Proteinlerin in silico karakterizasyonu iki genin de ATP bağımlı helikaz ile yakından etkileşim içinde olduğunu göstermiştir. Her iki proteinin de β iplikçik oluşumunun %54 olduğu ve α sarmalı oluşumu içermediği görülmüştür. AC-CSP2 P. fluorescens'e ait soğuk şok proteini CapA ile %100 aynı domaini içerirken AC-CSP5 P. fragi'de tapB geninin ürünü olan sıcaklık alıştırma proteni ile %98.4 aynı domaini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the difficult ecological conditions of Antarctica, the largest component of biomass capable of surviving in the region is prokaryotic organisms and they have special adaptation mechanisms. Microorganisms that can adapt to these extreme conditions are potential gene sources for many biomolecules, from the mineralization of pollutants to cold inducible genes and extremozymes. The aim of this study is to determine the cold shock proteins in the polar isolate, psychrotolerant Pseudomonas fragi AC, and to analyze the expressions of the genes encoding these proteins at different temperature values by qPCR for the first time in the literature. A total of 10 genes were determined in the present database and the representative two genes were identified here. The AC-csp2 and AC-csp5 fragments were cloned by PCR and sequenced. According to the results of the sequence analysis, AC-csp2 was 100% identical with its counterparts in the literature, while AC-csp5 showed a difference of 1 amino acid in its protein structure, despite the 17-base difference in the nucleotide sequence. The identity of the csp2 and csp5 with each other was determined as 73%. in silico characterization of the proteins showed that both genes interact closely with ATP-dependent helicase. It was observed that both proteins had 54% β-strand formation and no α-helix formation. AC-CSP2 contains 100% the same domain as CapA, the cold shock protein of P. fluorescens, while AC-CSP5 contains 98.4% the same domain as the temperature acclimation protein, the product of tapB gene, in P. fragi.