Laparoskopik Kolesistektomide Cerrahi Süreyi Etkileyen Faktörler
Factors Affecting Surgical Duration in Laparoscopic Cholecystectomy
- Tez No: 825232
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç: laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında süreyi uzatan faktörlerin cerrahi öncesi belirlenerek, hastayı ve cerrahı bu kriterlere göre seçmektir. Yöntem: Ankara Numune Hastanesi 6. Cerrahi Kliniği'nde 1993-2000 yılları arasında 400 elektif laparoskopik kolesistektomi olgusu retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar laparoskopik kolesistektomi süresi 90dk ve 90dk.'nın altında (Grup I) ve laparoskopik kolesistektomi süresi 90 dk. 'nın üzerinde (Grup-II) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Cerrahi süre için karşılaştırılan parametreler; yaş, cins, medikal yandaş hastalık, geçirilmiş cerrahi, taşın tek veya birden çok olması, safra kesesi duvar kalınlığı, Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi (ERCP) ve Endoskopik Sfinkterotomi (ES) öyküsü, laparoskopik kolesistektomi operasyonunu asistan (Uzman gözetiminde) veya uzmanın yapması, beyaz küre sayısı ve kese lojunda yapışıklık bulunmasıdır. Bulgular: Grup I'deki laparoskopik kolesistektomi olgularının %9,2'sine, Grup-ll'deki olguların ise %19,7'sine ERCP ve ES uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to determine the factors that prolong the time in laparoscopic cholecystectomy before surgery and to select the patient and the surgeon according to these criteria. Method: 400 elective laparoscopic cholecystectomy cases between 1993 and 2000 in Ankara Numune Hospital 6th Surgery Clinic were analyzed retrospectively. The patients had a laparoscopic cholecystectomy is divided into two groups. The operation time of 90 minutes and less than 90 minutes as (Group I) and a time of 90 minutes over as (Group-II). The parameters compared for the duration of surgery are; age, gender, medical co-morbidity, previous surgery, single or multiple stones, gallbladder wall thickness, history of Endoscopic Retrograde Cholangio Pancreatography (ERCP) and Endoscopic Sphincterotomi (ES), laparoscopy performed by an assistant or specialist, white blood cell count, and presence of adhesions in the sac site. Results: ERCP and ES were performed in 9.2% of laparoscopic cholecystectomy cases in Group I and 19.7% of cases in Group II.