Isparta ili için yenilenebilir enerji sistemlerinin planlanmasında akıllı enerji yaklaşımı
Smart energy approach in planning renewable energy systems for Isparta province
- Tez No: 825230
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünyada enerji sektörü büyük değişimlere uğramakta ve enerji dönüşümü tüm dünya ülkelerinin teknik, ekonomik ve siyasi gündemin kilit noktasını oluşturmaktadır. Bunun nedeni dünyanın enerji talebinin hızla artması ve bu talebin öncelikle fosil enerji kaynaklardan sağlanmasıdır. Artan enerji talebini sürdürülebilir bir şekilde karşılamak amacıyla, sınırlı ve çevreye zarar veren fosil yakıtların yerine temiz enerji kaynaklarına odaklanan teknolojik ve ekonomik açıdan uyumlu yeni yaklaşımların benimsenmesi gerekmektedir. Son yıllarda, temiz enerji sistemlerine yönelik yapılan araştırmalar hızla artmış ve geçiş için çeşitli enerji modelleme stratejileri geliştirilmiştir. Bu enerji modellemeleri, ulusal, bölgesel ve yerel düzeylerde gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmanın, Isparta ili için gelecekte %100 yenilenebilir enerjiye geçiş haritası olması amaçlanmıştır. Çalışma, yenilenebilir tabanlı enerji senaryolarının ekonomik ve teknik analizini içermektedir. Bu tez çalışmasında, senaryolar oluşturulurken çoklu senaryo analizi ve veri odaklı yaklaşım gibi birçok avantajından dolayı enerji simülasyon programı olan EnergyPLAN tercih edilmiştir. Isparta ilinin 2020 yılı mevcut enerji tüketim verileri kullanılarak programın doğrulaması yapılmıştır. Daha sonra olağan işler senaryosu, baz, %50, %75 ve %100 yenilenebilir enerji senaryosu olmak üzere 5 farklı modelleme gerçekleştirilmiştir. Isparta ili için teknik ve ekonomik sonuçların yanında sosyo-ekonomik ve sosyo-politik yaklaşımlarla, gelecekte %100 yenilenebilir akıllı enerji sistemleri ile enerji talebinin tamamını yerel kaynaklardan karşılayabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The energy sector in the world is undergoingmajor changes and energy transformation is a key point on the technical, economic and political agenda of all countries of the world. The reason for this is the rapid increase in the world's energy demand and the provision of this demand primarily from fossil energy sources. In order to meet the increasing energy demand in a sustainable manner, new technologically and economically compatible approaches focusing on clean energy sources instead of limited and environmentally damaging fossil fuels need to be adopted. In recent years, research on clean energy systems has increased rapidly and various energy modelling strategies have been developed for transition. These energy modelling strategies are carried out at national, regional and local levels. This study is intended to be a transition map for Isparta province to 100% renewable energy in the future. The study includes economic and technical analysis of renewable based energy scenarios. In this thesis, EnergyPLAN, an energy simulation programme, has been preferred due to its many advantages such as multiple scenario analysis and data-driven approach. The programme was validated using the current energy consumption data of Isparta province for 2020. Then, 5 different modelling scenarios were carried out as business as usual scenario, base, 50%, 75% and 100% renewable energy scenario. In addition to the technical and economic results for Isparta province, with socio-economic and socio-political approaches, it is seen that in the future, 100% renewable smart energy systems can meet the entire energy demand from local resources.