Etlik piliç üretiminde zemin düzenlemenin vücut kusurları, davranış ve refah özellikleri ile altlık (gübre) nemine etkileri
The effects of floor design on body defects, behavior, welfare traits and litter (manure) moisture in broiler production
- Tez No: 825239
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, farklı düzeylerde altlık ve ızgara taban uygulamalarının etlik piliçlerde refah, davranış ve altlık kalite özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Altlıklı ve ızgaralı sistemler kombine edilerek her iki sistemden kaynaklanan olumsuzlukların en aza indirilmesi ve bu sistemlerin birlikte kullanımı ile avantajlarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Deneme; tam altlık, tam ızgara, ½ altlık + ½ ızgara, 1/3 altlık + 2/3 ızgara ve 2/3 altlık + 1/3 ızgara olmak üzere beş muamele grubundan oluşmuştur. Her muamele grubu 5 tekerrürden oluşmuş ve başlangıç ağırlıkları alınmış 120 adet günlük civciv rastgele olarak dağıtılmıştır. Çalışmada, her muamele grubundaki civcivlerin 6, 13, 20, 27, 34 ve 41 günlük yaşlarında günde 3 kez (09.00, 13.00 ve 17.00) olmak üzere yem yeme, su içme, dinlenme ve diğer davranışlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different levels of littered and slatted floor applications welfare, behavior and litter quality characteristics of broilers. Thus, it is aimed to minimize the negativities arising from both systems by combining the littered and slatted systems and to reveal the advantages by using these systems together. It consisted of five treatment groups: full littered, full slatted, ½ littered + ½ slatted, 1/3 littered + 2/3 slatted, and 2/3 littered +1/3 slatted. Each treatment consisted of 5 replicates and 120 day-old chicks whose starting weights were taken were randomly distributed. In the study, active, passive and comfort behaviors of broilers were determined for three times a day (9.00, 13.00 and 17.00) in each treatment group at 6, 13, 20, 27, 34 and 41 days of age.