Stereoselective synthesis of chiral dihydropyrano[2,3-c]pyrazoles via organocatalytic domino reaction
Kiral dihidropirano[2,3-c]pirazollerin organokatalitik domino tepkimesiyle stereoseçici sentezi
  1. Tez No: 825240
  2. Yazar: ENİS KURTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
19. yüzyılda stereokimyanın tanımlanması ve anlaşılması optikçe aktif bileşiklerin sentezlenmesiyle ilgili çalışma alanı doğurmuştur. Enantiyometrik bilgiye sahip C-C bağı oluşturmakta Michael katılması tepkimesi temiz doğası, atom-ekonomik ve klik tipli oluşu ile sentetik kimyagerler için en önemli tepkimelerin başında gelmektedir. Bu çalışmada amacımız domino tipi Michael katılma tepkimesiyle çeşitli asit ünitelere sahip, kinin/skuaramit temelli, asit-baz bifonksiyonel organokatalizörler eşliğinde kiral, enantiyomerik açıdan zenginleştirilmiş dihidropirano[2,3-c]pirazol türevleri sentezlemek ve en iyi performans gösteren katalizörü belirlemektir. İdeal katalizör belirlendikten sonra tepkime koşulları için optimizasyon çalışmaları yapılacaktır. Çalışmanın son aşamasında, optimize edilmiş tepkime koşulları altında kolay temin edilebilen başlangıç malzemeleri ile türevlendirme çalışması gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Description and the understanding of stereochemistry in the 19th century have created a workplace for methods to synthesize optically active compounds. To synthesize these compounds, Michael addition is recognized as one of the most useful methods to form a C-C bond with enantioselective information due to its simple and clean nature, atom-economic, and clickable manner. Wide application range of Michael addition from pharmaceutical drugs to polymers makes it an important tool for synthetic chemists. In this study, we aim to synthesize chiral, enantiomerically enriched dihydropyrano[2,3-c]pyrazole derivatives by domino-type Michael addition reaction using quinine/squaramide based acid-base bifunctional organocatalysts with different acidic units and discover the best-performing catalyst. After choosing the best catalyst, optimization for the reaction conditions will be done, and derivatization studies using starting materials that are commercially available will be performed under these conditions as the final step.