Türbo doldurmalı bir dizel motoru için ara soğutucu dizaynı
Design of an intercooler for a turbocharged diesel engine
  1. Tez No: 825271
  2. Yazar: KEMAL BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İçten yanmalı motorlarda, motorun ağırlık ve hacmini artırmadan, çıkış gücünün belli bir oranda artırılması, ancak aşırı doldurma uygulaması ile mümkündür. Aşırı doldurmalı motorlarda, özellikle yüksek devir ve yük şartlarında, kompresör çıkış sıcaklıkları artmakta ve bunun sonucu olarak da motora emilen hava miktarı kısıtlanmaktadır. Motora emilen hava miktarını artırmak ve motordaki genel sıcaklık seviyesinin yükselmesini önlemek için kompresör çıkış havasının soğutulması gereklidir. Bu soğutma işlemi, kompresör ile motor arasına yerleştirilen bir ara soğutucu vasıtasıyla gerçekleştirilir. Bu çalışmada; türbodoldurmalı bir dizel motoru için ara soğutucu tasarımı gerçekleştirilmiştir. Hava soğutmalı, dik akımlı ve tek geçişli, her iki akışkan tarafında da kanatçık bulunan bir kompakt ısı değiştiricisi olan bu ara soğutucu tasarımında, Termodinamiğin 1. Kanununa dayanan etkenlik-transfer birimi (-NTU) yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında hazırlanan bilgisayar programlarından birinde, söz konusu ısı değiştiricisinin boyutlandırılması ve diğerinde ise boyutları belirli olan ısı değiştiricisinin performansının saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca, çeşitli kanatçık tiplerinin, motorun maksimum kütlesel debisini istenen çıkış şartlarına getirecek ara soğutucu boyutlarına etkisi incelenmiş ve elde edilen sonuçlar tablo halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In internal combustion engines without increasing weight and volume of the motor, it is only possible to increase the output power to a certain degree by supercharging. Especially with high speed and heavy load conditions, the exit temperature of the compressor increases and as a result of that, the amount of air charged into the motor decrease in supercharged motors. To increase the amount of air charged into the motor and to prevent the average temperature level increase on the motor, it's required to cool the compressor exit air. This cooling process is performed by an intercooler placed between the compressor and the motor. In this study, the design of an intercooler for a turbocharged diesel motor is performed. In the design of this intercooler, which is a compact heat exchanger with air cooling, cross flow, single pass and fins on both sides of fluids, the effectiveness-number of transfer units (-NTU) method based on the first law of thermodynamics is employed. In one of the computer programs prepared in the extent of this study, the dimensioning of the exchanger is performed, while in the other program it's aimed to calculate the performance of that heat exchanger with the dimensions selected. Additionally, the effect of different fin types on dimensions of the intercooler that provides the desired exit conditions of the maximum mass flow rate of the motor is analyzed. Results are given in tabulated form.