(Intercooler) ara soğutucunun dizel motor performansına etkileri
Effects of intercooling on diesel engine performances
  1. Tez No: 90863
  2. Yazar: SELÇUK AKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET 1980'li yılların başına kadar, daha çok dizel motorlu ticari araçlarda, iş makinelerinde ara soğutucu ile birlikte kullanılan aşın doldurma sistemleri, günümüzde hemen hemen her büyük otomotiv üreticisinin dizel veya benzinli modellerinde bulunabilmektedir. Yasal sınırlandırmalarla birlikte, söz konusu değişimin arkasında yatan en büyük etken, yakıt maliyetlerinin artması karşısında, daha yüksek performans seviyelerinin elde edilebilmesi düşüncesi olmuştur. Bu çalışmada, aşırı doldurmanın amacı, metotları ve motor karakteristik değerlerine etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ısı eşanjörleri hakkında genel bilgi verilmiş, akış halleri ve türleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, ara soğutucunun yapısı, çeşitleri, yapımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve içten yanmalı motorlar için önemi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümlerinde ise, turbo kompresörlü ve ara soğutuculu bir dizel motorunda, ara soğutmanın motor performansına etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Chrysler Kamyon İmalat ve Tic. A.Ş. Fabrikası Motor Test Ünitesinde gerçekleştirilen deneysel çalışmalarda, bir dizel motoru önce ara soğutmasız olarak değişik devir ve boş yük kademelerinde test edilmiş, daha sonra ise aynı motor, ara soğutucu ile donatılarak aynı şekilde teste tabi tutulmuştur. Deney motoruna ait teknik özellikler deneysel çalışmanın sunulduğu kısımda verilmiştir. Hazırlanan bir bilgisayar programında ara soğutucu kullanımı ile motor efektif gücü, özgül yakıt tüketimi ve döndürme momentindeki değişmeler incelenmiş, sonuçlar, grafikler halinde sunularak yorumlanmıştır. IX T^~.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Engineers came together to achieve more power with less fuel from internal combustion engines because of their frequently usage and gradually increasing productions. At the end of their examinations, they produced an engine, the turbo charger systems, which give more power at the same volume. They have higher prioritiest with respect to the other kinds of engines. Turbo charging is an effective way to increase the volumetric efficiency increases of the engine performance. In this systems, while the intake air is increased, fuel used in a cycle is also increased respectively. Because of the increased fuel, engine performance will show a rapid increase. This process maintains smaller specific fuel usage and clenear exhaust gas. In diesel engines which have turbo charger systems, temperature and air pressure increase and volume decrease because of higher temperature. In order to take more air into cylinders, an intercooler which cooles and increases volume of air must be used before the cylinders. In this study, effects of intercooling to the performance of diesel engines with turbo compressor and intercooler are examined. Whilst the examinations, engine is examined with and without intercooler and results are given as tables and graphics. As the result of these examinations; it is observed that intercooling increased the performance of a diesel engine with turbo compressor. X