Özne-nesne ilişkisinde sanatçının hazır nesnesi
The readymade object of the artist in relation between subject and object
  1. Tez No: 825280
  2. Yazar: AHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. TANZER ARIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez önerisinde kişisel hazır nesnenin, yaşanmışlığı ile sanatta kullanılması sürecinin ele alınması hedeflenmiştir. Hazır nesne ve kişisel hazır nesneyi ayıran“yaşanmışlık”olgusunun sanat alanındaki bağlamı nasıl değiştirdiği konusu, tezin ana konusu olacaktır. Bu sürecin sanat tarihindeki gelişimi hem tarihsel, hem de kavramsal açıdan ele alınacaktır. Aynı zamanda sanatsal pratiklerinde bu şekilde çalışan sanatçıların stratejileri, işlerini anlamlandırma süreçleri ve pratikleri irdelenecektir. Kişisel yaşantının bir parçası olmuş nesne özelinde, sanatçı özne ile kişisel veya buluntu nesne ilişkisi, bu ilişki bağlamında mekan ve izleyici etkileşimi boyutlarına açıklık getirilmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda sanatçı olarak kişisel deneyimler, uygulamalar analiz edilecek ve yeni anlamlandırma ve ifade etme olanakları araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis proposal is to assess the process of personal readymade object being used in art with its experience. The main theme of the thesis will be the way the“experience”phenomenon that distinguishes the readymade from personal readymade changes the context in art. The evolution of this process in art history will be explored from both historical and conceptual perspectives. Additionally, the strategies of artists who use personal readymade objects in their art and the processes and practices of making sense of their works will be deliberated. In the specific case of objects that integrated into one?s personal life, attempts to clarify the relationship between the artist and the personal or found object, and in the context of this relationship, the interaction between the space and the viewer will be made. In this context, artist?s personal experiences and their applications will be analyzed, and new ways of interpretation and expression will be explored.