Sanatta mahremiyet ve samimiyet olgusu
Fact of the confidentiality and sincerity in art
- Tez No: 825279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLU GÜRELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
“Sanatta Mahremiyet ve Samimiyet Olgusu”adlı bu tez çalışmasında, sanat eğitimim boyunca karşılaştığım ve sorunlu bulduğum“samimiyet”,“mahremiyet”,“mahrem paylaşım”,“travma”,“acı”,“duygusallık”,“tanık ve mağdur”gibi kavramların sanatsal üretim sürecinde ve sanat piyasasındaki yeri, dönüşümü, dolaşımı, karşılığını sorarak tartışmaya çalışıldı. Sanatsal ifadede samimiyetin önemi ve gerekliliği, mahremiyetle ilişkisi, öznesi/nesnesi olma durumunu tanıklıklar üzerinden tartışılarak, sanatçı olarak bu alanda ya da piyasada nasıl konumlanmak gerektiği soru ve sorunları üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Fact of the Confidentialty and Sincerity in Art”, I have encountered throughout my art education and found the problematic“confidentiality”,“sincerity”,“intimate sharing”,“trauma”,“pain”,“sensuality”,“witness and victim”concepts such as art in the process of artistic production market place, transformation, circulation, was tried to be discussed by asking. The importance and the necessity of sincerity in artistic expression, its relation with privacy, its subject / object being discussed through witnesses and the questions and problems about how to be positioned in the market.