Anonim ve limited şirket paylarının edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında tasfiyesi
Liquidation of joint stock and limited liability companies shares under the regime of participation in acquired assets
- Tez No: 825301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT SEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamız, anonim ve limited şirket paylarının edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında tasfiyesi hakkındadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, edinilmiş mallara katılma rejimine ilişkin temel esaslar ile şirket payının aslen ve devren edinilme kurallarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, şirket payının hangi mal grubunda yer alacağına ilişkin değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde, edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında şirket payı ve paya bağlı gelirlerin nasıl tasfiye edileceği değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise, edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinde şirket payının değerinin nasıl tespit edileceğine ilişkin değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study is about the liquidation of joint stock and limited liability company shares within the scope of the regime of participation in acquired property. In the first part of our study, the basic principles regarding the regime of participation in acquired property and the rules on the acquisition of company shares originally and by transfer are explained. In the second part, an assessment is made as to which property group the company's share will be included in.In the third part, the liquidation of company shares and share-related income within the scope of the regime of participation in acquired property is evaluated. In the fourth part, an assessment is made on how to determine the value of the company share in the liquidation of the regime of participation in acquired property.