Faruk Duman'ın öykü ve romanlarında yapı ve izlek
Structure and theme in Faruk Duman's stories and novels
  1. Tez No: 825314
  2. Yazar: BİLGİNÇ EYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ABİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 666
Özet
Faruk Duman, 2000 sonrası Türk Edebiyatı döneminde deneme, öykü ve romanları ile adından söz ettiren önemli yazarlardandır. 1974/Ardahan doğumlu olan yazar, halk edebiyatı unsurlarından olan masal, efsane, destan ve halk hikâyeleri gibi geleneksel anlatı formları ile çağdaş kurgu biçimlerini yapısal ve izleksel açılardan eserlerinde birleştirip, kendi dil ve üslubu ile işleyen özgün bir sanatçı kimliğine sahiptir. Eserlerinde kasaba ve taşra insanlarının kısıtlı imkânları, tarihi ve siyasi olaylara yönelik eleştiriler, orta ve alt düzey sınıf insanının sıkıntıları gibi toplumsal meseleler ile beraber kimliksel kopuş, benliğin tükenişi, psikolojik gerilimler ve varoluşsal problemler gibi bireysel konuları aynı anda işler. Anlatıların temel tema ve epizotlarını görünür kılan arka plan ise genel olarak doğadır. Faruk Duman anlatılarının olmazsa olmazı olan doğa, anlatılan dönem ekseninde bütün sosyokültürel ortamı aydınlatan ve kurgu karakterlerine ait duygu durumlarının tetikleyicisi olan güçlü bir yönlendiricidir. Dile önem veren ve anlatmanın önemi üzerinde sıklıkla duran Faruk Duman, oluşturduğu dil ve üslubu ile de kendine özgü bir sanat anlayışı geliştirmiştir. Akıcı ve sürükleyici dili ile okuru sıkmadan metnin içine çeken etkileyici bir üsluba sahiptir. Bu çalışmada Faruk Duman'ın öykü ve romanları incelenmiş, elde edilen bulgular ışığında tespit edilen yapısal unsurlar ve izleksel kurgular analiz edilmiş, dil kullanımı üzerinde belirli veriler üzerinden değerlendirmeler yapılmış ve yazarın yazın dünyası çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Faruk Duman is one of the important writers who made a name for himself with his essays, stories and novels in the Turkish Literature period after 2000. The author, who was born in 1974/Ardahan, has a unique artist identity that combines traditional narrative forms such as folk literature elements such as fairy tales, legends, epics and folk tales with contemporary fiction forms in his works from structural and thematic perspectives, and works with his own language and style. He deals with social issues such as the limited opportunities of town and country people, criticism of historical and political events, the troubles of middle and low class people, and individual issues such as identity rupture, extinction of the self, psychological tensions and existential problems together in his works. The background that makes the main themes and episodes of the narratives visible is nature in general. Nature, which is indispensable in Faruk Duman's narratives, is a powerful guide that illuminates the whole socio-cultural environment in the axis of the narrated period and is the trigger of the emotional states of the fictional characters. Faruk Duman, who gives importance to language and frequently emphasizes the importance of narration, has developed a unique artistic understanding with the language and style he has created. With its fluent and gripping language, it has an impressive style that draws the reader into the text without getting bored. In this study, Faruk Duman's stories and novels were examined, the structural elements and thematic fictions determined in the light of the findings were analyzed, evaluations were made on the use of language based on certain data, and the author's literary world was tried to be analyzed.