2018 yılı fen bilimleri öğretim programının CIPP modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the 2018 science teaching program according to the CIPP model
  1. Tez No: 825313
  2. Yazar: GİZEM ÇAMLICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, 2018 yılı Fen bilimleri öğretim programının CIPP değerlendirme modeline göre incelenmesini ele almaktadır. Bu modelin bağlam, girdi, süreç ve ürün boyutuna göre öğretmen ve öğrencilerin 2018 yılı fen bilimleri öğretim programını değerlendirmesi sağlanmıştır. Bu amaçla Fen bilimleri öğretim programını uygulayan 10 öğretmen ve bu programla derslerini işleyen 10 öğrenci ile birebir görüşme sağlanmıştır. Öğretmenlerin 8'i İstanbul'dan, 2'si İstanbul dışından seçilmiştir. Öğrencilerin tamamı İstanbul'daki bir özel okuldan seçilmiştir. Bu araştırmanın deseni olgu bilim (fenomenoloji) olarak seçilmiştir. Araştırmanın yöntemi birebir görüşmeler olarak yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizinde verilerin kod, kategori ve temalar olarak bulguları elde edilmiştir. Sonuçta öğretmenlerin programla ilgili yoğun olan kazanımlarının azaltılması, sürenin artırılması, öğretmenlere kılavuz hazırlanması, hizmet içi eğitimlerin desteklenmesi gibi görüşlerine ulaşılmıştır. Öğrencilerin ise derslerin yoğun olarak işlendiği, tek tip anlatım kullanıldığı, deney derslerinin çok az olduğu, laboratuvarın az kullanıldığı, teknolojik desteğin kısıtlı olduğu gibi görüşleri elde edilmiştir. Öneri olarak programın değerlendirilmesinde Türkiye'den birçok bölgedeki öğretmen ve öğrenciler ile görüşülmesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the examination of the 2018 science curriculum according to the CIPP evaluation model. According to the context, input, process and product dimensions of this model, teachers and students were able to evaluate the 2018 science curriculum. For this purpose, one-on-one interviews were conducted with 10 teachers who have implemented the science curriculum and 10 students who are taught with this program. Eight of the teachers were selected from Istanbul and two from outside of Istanbul. All of the students were selected from a private school in Istanbul. The design of this research was chosen as phenomenology. The method of the research was carried out as one-on-one interviews. The data of the research was used with content analysis. In the content analysis, the findings of the data as codes, categories and themes were obtained. As a result, the views of teachers such as reducing the intensive gains related to the program, increasing the time, preparing a guide for teachers, supporting in-service training were reached. On the other hand, the opinions of the students revealed that the lessons were intensively taught, uniform lectures were used, the experimental courses were very few, the laboratory was used less, and the technological support was limited. As a suggestion, meeting with teachers and students in many regions from Turkey was presented in the evaluation of the program.